وبلاگ

22 فاکتور مهمی که باید قبل از انتخاب هاست در نظر بگیرید

وقتی صحبت از توسعه وب سایت می‌شود، انتخاب ارائه دهنده میزبانی وب مناسب برای سرعت وب سایت و تجربه کاربر بسیار مهم است. بسیاری از مردم اهمیت این تصمیم را دست کم می‌گیرند، اما یک انتخاب ضعیف می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر در دسترس بودن، امنیت و زمان بارگذاری وب سایت داشته باشد. در این مطلب به 22 فاکتور مهمی که باید قبل از انتخاب هاست در نظر بگیرید، می‌پردازیم.

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، صرف زمان برای انتخاب میزبانی وب که با بودجه، برند، مخاطبان و اهداف وب سایت شما هماهنگ باشد، ضروری است. در این مقاله، ما 22 عامل مهمی را که باید در هنگام انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی وب مناسب برای وب سایت شما در نظر بگیرید، مورد بحث قرار خواهیم داد.

22 فاکتور مهمی که باید قبل از انتخاب هاست در نظر بگیرید
22 فاکتور مهمی که باید قبل از انتخاب هاست در نظر بگیرید

22 فاکتور مهمی که باید قبل از انتخاب هاست در نظر بگیرید

1. قابلیت اطمینان و آپتایم سرور

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی وب، اولین نکته کلیدی باید زمان به روز بودن و قابلیت اطمینان سرورهای آنها باشد. این به این اشاره دارد که سرور یک وب‌سایت چگونه می‌تواند به‌طور پیوسته آنلاین بماند و برای بازدیدکنندگان در دسترس باشد و به آنها اجازه دهد بدون هیچ گونه اختلالی به محتوای شما دسترسی داشته باشند.

توصیه می‌شود میزبانی را انتخاب کنید که 99.9% یا بالاتر را تضمین کند تا اطمینان حاصل شود که وب سایت شما در اکثر مواقع با کمترین زمان خرابی برای نگهداری سرور ضروری در دسترس کاربران است.

داشتن سرور در دسترس و آپتایم بسیار مهم است زیرا به طور مستقیم بر اعتماد کاربر و رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر می گذارد.

وب‌سایتی که اغلب غیرقابل دسترسی است می‌تواند منجر به تجربه کاربری ضعیفی شود که منجر به عدم بازگشت کاربران و از دست دادن درآمد احتمالی می‌شود که برای کسب‌وکارهای بزرگ‌تر می‌تواند به 16000 دلار در دقیقه برسد.

علاوه بر این، گوگل ممکن است وب‌سایت‌هایی را که از کار افتادگی طولانی‌تری برخوردار هستند، با کاهش رتبه‌بندی جستجو یا حتی حذف آن‌ها از نتایج جستجو، جریمه کند.


2. پهنای باند و انتقال داده

پهنای باند یکی دیگر از فاکتورهای ضروری است که هنگام انتخاب میزبان وب باید در نظر گرفته شود. تعیین می‌کند که وب سایت شما چه مقدار داده می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص به بازدیدکنندگان منتقل کند.

پهنای باند
پهنای باند

به عنوان مثال، اگر وب سایت شما از 4 مگابایت تصویر و متن تشکیل شده باشد و 100 نفر از صفحه بازدید کنند، 400 مگابایت از پهنای باند استفاده خواهد کرد.

برای تعیین اینکه وب سایت شما به چه مقدار پهنای باند نیاز دارد، ترافیک مورد انتظار دریافتی را محاسبه کنید. وب‌سایت‌هایی با ترافیک بالا به پهنای باند بیشتری نیاز دارند، در حالی که آنهایی که ترافیک کمتری دارند می‌توانند یک طرح میزبانی با تخصیص پهنای باند کمتر را انتخاب کنند.

فراتر رفتن از محدودیت پهنای باند شما می‌تواند منجر به زمان بارگذاری طولانی‌تر یا خرابی بازدیدکنندگان شود و احتمالاً هزینه‌های اضافی را از طرف ارائه‌دهنده میزبانی متحمل شود. برای جلوگیری از این مشکلات، یک ارائه دهنده هاست با پهنای باند نامحدود مانند هاستینگر را برای مدیریت ترافیک بدون نگرانی در نظر بگیرید.


3. ظرفیت ذخیره سازی

یکی دیگر از عوامل مهمی که هنگام انتخاب ارائه دهنده میزبانی وب باید در نظر گرفته شود، میزان فضای ذخیره سازی است که ارائه می‌دهند. فضای ذخیره سازی در میزبانی وب به ظرفیت ارائه شده توسط شرکت برای ذخیره کلیه فایل ها و داده های وب سایت اعم از تصاویر و فیلم ها اشاره دارد.

مهم است که اطمینان حاصل شود که شرکت میزبانی وب بسته های متنوعی را ارائه می‌دهد، زیرا هر وب سایت بسته به عواملی مانند میزان محتوا و استفاده چند رسانه ای، نیازهای متفاوتی از نظر فضای دیسک خواهد داشت.


4. محل سرور

نزدیکی جغرافیایی بین مکان سرور و بازدیدکنندگان سایت شما می‌تواند تأثیر بسزایی در سرعت و عملکرد وب سایت داشته باشد.

داشتن سروری نزدیک به مخاطب هدف می‌تواند زمان انتقال داده بین سرور و مرورگر کاربر را کاهش دهد و منجر به زمان بارگذاری سریعتر شود. این می‌تواند رتبه گوگل شما را بهبود بخشد، زیرا سرعت وب سایت یک عامل کلیدی در الگوریتم های موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شود.


5. خدمات بکاپ

برای اطمینان از امنیت و قابلیت اطمینان وب سایت خود، مهم است که شرکت های میزبانی وب را که از پشتیبان گیری منظم در راه حل های میزبانی خود استفاده می‌کنند، اولویت بندی کنید.

خدمات بکاپ
خدمات بکاپ

این کار تضمین می‌کند که داده های وب سایت شما محافظت می‌شود و در صورت بروز حوادث غیرمنتظره مانند از دست دادن داده یا خطای انسانی به راحتی قابل بازیابی است.

در حالی که استفاده از یک افزونه بکاپ می‌تواند برای برخی سایت‌ها مفید باشد، انتخاب پشتیبان‌گیری در سطح میزبانی به شما امکان می‌دهد فایل‌های پشتیبان را مستقیماً از داشبورد میزبانی به راحتی مدیریت کنید.

علاوه بر این، انتخاب میزبانی وب که پشتیبان‌گیری خودکار ارائه می‌کند ضروری است، زیرا به طور خودکار برنامه‌ریزی و پشتیبان‌گیری را به صورت منظم، روزانه، هفتگی یا ماهانه، بدون نیاز به مداخله دستی انجام می‌دهد.


6. مقیاس پذیری

مقیاس پذیری به معنی امکان ارتقا پلن میزبانی در آینده در هنگام افزایش ترافیک سایت و نیاز به منابع بیشتر می‌باشد.

مقایس پذیری تضمین می‌کند که سایت شما می‌تواند ترافیک افزایش یافته، فایل‌های بزرگ‌تر و عملکردهای پیچیده‌تر را بدون هیچ گونه خرابی یا اختلال عملکردی مدیریت کند.

مقیاس پذیری برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت وب سایت شما ضروری است، بنابراین ارائه دهنده میزبانی را انتخاب کنید که بتواند با کسب و کار شما رشد کند.


7. ویژگی های امنیتی

هاست ایمن
هاست ایمن

حفاظت از DDoS : این ویژگی به جلوگیری از غرق شدن وب سایت ها توسط ترافیک مخرب کمک می‌کند و آنها را آنلاین و در دسترس کاربران قانونی قرار می‌دهد.

پشتیبان گیری منظم: پشتیبان گیری خودکار از داده های وب سایت شما می‌تواند به شما در بازیابی سریع وب سایت در صورت نقض امنیت یا از دست رفتن داده ها کمک کند.

سیاست های رمز عبور قوی: اطمینان حاصل کنید که میزبان وب شما برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به وب سایت شما، الزامات رمز عبور سختگیرانه ای دارد.

به دنبال ارائه دهنده هاستی باشید که نظارت شبانه روزی سرورها و شبکه خود را برای هرگونه فعالیت مشکوک یا حوادث امنیتی ارائه می‌دهد. به روز رسانی نرم افزار به طور منظم.

مطمئن شوید که میزبان وب شما به طور منظم نرم افزار و افزونه های خود را به روز می‌کند تا آسیب پذیری های امنیتی را اصلاح کند و از وب سایت شما در برابر سوء استفاده های احتمالی محافظت کند.

یک ارائه دهنده میزبانی وب را انتخاب کنید که امنیت را برای محافظت از وب سایت شما و ارائه یک تجربه مرور ایمن برای بازدیدکنندگان شما در اولویت قرار می‌دهد.


8. انتخاب سیستم عامل

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده و خرید یک سرویس میزبانی وب، تصمیم بگیرید که از کدام سیستم عامل (سیستم عامل) بر اساس پشته فناوری و اولویت های توسعه وب سایت خود استفاده کنید.

اگر قصد دارید سرور را مستقیماً با VPS یا برنامه های سرور اختصاصی مدیریت کنید، انتخاب سیستم عامل مهم است. دو گزینه محبوب را در نظر بگیرید: لینوکس و ویندوز.

میزبانی لینوکس: پایدار، ایمن، مقرون به صرفه، با پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی و فناوری های مختلف مانند PHP و Python.

میزبانی ویندوز: ادغام یکپارچه با وب سایت ها و برنامه های کاربردی با استفاده از فناوری های مایکروسافت مانند ASP.NET و ASP، با پیش نیازهای فنی از جمله مهارت در مدیریت ویندوز سرور و سازگاری با مجوزهای نرم افزار اختصاصی.


9. سرعت بارگذاری صفحه

سرعت بارگذاری صفحه شما بر درک کاربران از سایت شما، نرخ رها شدن سبد خریدها و در نهایت بر درآمد شما تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، در تلاش‌های بهینه‌سازی موتور جستجوی سایت شما نقش دارد، زیرا سرعت یک فاکتور رتبه‌بندی برای دسکتاپ و موبایل است.

علاوه بر قابلیت اطمینان سرور و موقعیت مکانی، زیرساخت میزبانی یکی از عوامل کلیدی در تعیین سرعت سایت است. بررسی تنظیمات سرور میزبان برای اطمینان از تجهیز آنها به سخت افزار و نرم افزار مدرن برای عملکرد بهینه بسیار مهم است.

یکی از راه های ارزیابی سرعت ارائه دهنده میزبانی وب، بازدید از وب سایت آنها است. ارائه دهندگان هاست معمولاً سایت های خود را بر روی سرورهای خود میزبانی می‌کنند، بنابراین یک سایت با بارگذاری کند می‌تواند یک علامت هشدار باشد.

برای نتایج دقیق تر، با استفاده از ابزارهایی مانند PageSpeed ​​Insights برای ارزیابی عملکرد در پلتفرم های موبایل و دسکتاپ، تست سرعت را در وب سایت آنها انجام دهید.

سرعت سایت
سرعت سایت

10. شبکه تحویل محتوا (CDN)

شبکه تحویل محتوا یا CDN، شبکه ای از سرورها است که در چندین مکان پخش شده اند. هنگامی که کاربر از سایت شما مطالبی را درخواست می‌کند، CDN مکان او را شناسایی می‌کند و محتوا را از نزدیکترین سرور ارائه می‌دهد، با هدف کوتاه کردن زمان بارگذاری و کاهش تاخیر.

برای راه اندازی یک CDN در سایت خود، معمولاً باید برای یک سرویس CDN ثبت نام کنید، تنظیمات DNS خود را طوری تنظیم کنید که به سرورهای CDN هدایت شود و ذخیره محتوای ثابت را فعال کنید.

از طرف دیگر، برخی از شرکت‌های میزبانی وب، مانند هاستینگر، خدمات CDN یکپارچه را برای ساده‌سازی فرآیند راه‌اندازی ارائه می‌دهند.


11. قابلیت استفاده از کنترل پنل

کنترل پنل ابزار ارزشمندی برای نظارت بر حساب میزبانی شما است که به شما امکان می‌دهد کارهای مختلفی مانند نصب برنامه ها و ایجاد نسخه پشتیبان را انجام دهید.

دسترسی به یک کنترل پنل کاربر پسند برای مدیریت موثر وب سایت شما بسیار مهم است، به خصوص اگر دانش فنی ندارید.

  • سی پنل به دلیل ویژگی های گسترده ای که از جمله مدیریت دامنه و فایل و همچنین تنظیمات امنیتی دارد، به طور گسترده در صنعت میزبانی وب سایت استفاده می‌شود. این یک پنل محبوب مبتنی بر لینوکس است.
سی پنل

12. فرآیندهای نصب CMS

داشتن یک فرآیند نصب اسان به آنلاین شدن سریعتر وب سایت شما کمک می‌کند. یک پیشنهاد مفید این است که ببینید آیا شرکت‌های میزبانی وب که در نظر دارید ابزارهای نصب با یک کلیک یا نصب خودکار را ارائه می‌دهند.

این ویژگی، راه اندازی برنامه ها بخصوص وردپرس را بدون نیاز به تنظیمات دستی زیاد یا داشتن مهارت های فنی پیشرفته برای کاربران آسان می‌کند.

کلیه پلن‌های هاست پارس وی دی اس، داری نصب کننده خودکار وردپرس می‌باشند.

13. یکپارچه سازی میزبانی ایمیل

ادغام میزبانی ایمیل با یک سرویس میزبانی وب مزیت ایجاد آدرس های ایمیل خاص دامنه، مانند [email protected] را ارائه می‌دهد.

این شخصی‌سازی می‌تواند هویت برند را بهبود بخشد و گزینه‌های سفارشی‌سازی بیشتری را در مقایسه با خدمات ایمیل رایگان ارائه دهد. کاربران می‌توانند چندین حساب ایمیل برای اعضای تیم راه اندازی کنند یا از پاسخگویان خودکار استفاده کنند.

برخی از میزبان های وب دارای راه حل های داخلی میزبانی ایمیل هستند، در حالی که برخی دیگر با ارائه دهندگان شخص ثالث مانند Google Workspace همکاری می‌کنند.

چه از طریق یکپارچه‌سازی بومی یا یک راه‌حل شخص ثالث، اولویت‌بندی ویژگی‌هایی مانند راه‌اندازی آسان حساب، فیلتر کردن هرزنامه و زمان قابل اعتماد برای اطمینان از تجربه‌ای بی‌نظیر مهم است.


14. دسترسی به FTP/SFTP

پروتکل انتقال فایل (FTP) و پروتکل انتقال فایل SSH (SFTP) هر دو پروتکل های انتقال فایل هستند که امکان انتقال یکپارچه فایل های بزرگ، به روز رسانی محتوای وب سایت و انجام وظایف تعمیر و نگهداری را فراهم می‌کنند.

به طور معمول، SFTP به دلیل امنیت بیشتر هنگام انتقال فایل ها از یک رایانه محلی به یک وب سرور ترجیح داده می‌شود. در حالی که FTP برای همه کاربران هاستینگر صرف نظر از برنامه میزبانی وب آنها در دسترس است، SFTP فقط در برنامه های Premium و بالاتر قابل دسترسی است.


15. پشتیبانی مشتری

داشتن پشتیبانی کارآمد و آگاه برای یک تجربه میزبانی بدون درز بسیار مهم است، چه برای مشکلات سرور یا راه اندازی کنترل پنل به کمک نیاز داشته باشید.

پشتیبانی مشتریان
پشتیبانی مشتریان
علاوه بر یک تیم پشتیبانی پاسخگو و چند زبانه، دسترسی به کانال های ارتباطی مختلف مانند چت زنده، ایمیل یا سیستم های فروش بلیط بسیار مهم است. به این ترتیب مشتریان می‌توانند راحت ترین روش را برای تماس با سوالات خود انتخاب کنند.

16. منابع یادگیری

پشتیبانی مشتری بسیار مهم است، اما اینکه بتوانید به تنهایی مشکلات را عیب یابی کنید، برای حل سریعتر مشکلات نیز حیاتی است.

ایده خوبی است که ببینید آیا میزبان های وب راهنماهای دقیق یا توصیه های مفیدی در مورد موضوعات مختلف مانند راه اندازی وب سایت و بهینه سازی عملکرد ارائه می‌دهند یا خیر. این منابع می‌توانند به شما در غلبه بر موانع معمولی و دستیابی به اهداف وب سایت خود به طور موثر کمک کنند.

شما می‌توانید در وبلاگ پارس وی دی اس، از مقالات مفید و جامعی در حوزه هاستینگ استفاده کنید.

17. قیمت گذاری و تمدید

درک کامل تمام هزینه‌های مربوط به میزبانی وب، از جمله نه تنها قیمت‌های اولیه، بلکه هرگونه افزایش احتمالی قیمت در آینده، مهم است. به نرخ های تمدید توجه داشته باشید زیرا بسیاری از ارائه دهندگان در ابتدا قیمت های پایینی را ارائه می‌دهند که به طور قابل توجهی در طول زمان افزایش می‌یابد.

برخی از شرکت‌های میزبانی وب ممکن است از مشتریان بخواهند که قراردادی را برای مدت مشخصی، معمولاً بین یک تا سه سال، امضا کنند.

در حالی که انتخاب قرارداد طولانی تر ممکن است منجر به صرفه جویی در هزینه ها شود، ولی می‌تواند انعطاف پذیری شما را در دراز مدت محدود کند. شرایط قرارداد را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که الزامات میزبانی و تنظیمات انعطاف پذیری شما را برآورده می‌کند.

18. هزینه های پنهان

علاوه بر پلن  میزبانی اولیه، مطمئن شوید که در مورد خدمات اضافی که ممکن است بر هزینه کل تأثیر بگذارد سؤال کنید، از جمله:

  • ثبت دامنه
  • خرید گواهی SSL
  • انتقال سایت ها
  • پشتیبان گیری از داده ها
  • کمک فنی برتر
  • استفاده از پهنای باند اضافی

شرایط و ضوابط را با دقت بخوانید و به خدماتی که در آن گنجانده شده است و هرگونه هزینه اضافی توجه کنید. اگر چیزی نامشخص است، در تماس با پشتیبانی برای گرفتن توضیح تردید نکنید.


19. سیاست بازپرداخت و بخش آزمایشی رایگان (تریال)

از طریق سیاست بازپرداخت و گزینه های آزمایشی رایگان به کاربران یک پلن ارائه می‌شود که آنها را قادر می‌سازد خدمات میزبانی را بدون ریسک مالی آزمایش کنند.

اگر خدمات نتواند انتظارات را برآورده کند، ضمانت بازگشت وجه به کاربران امکان می‌دهد درخواست بازپرداخت کنند. گزینه های آزمایشی رایگان قبل از خرید، یک تجربه عملی را ارائه می‌دهند.

قبل از امتحان این گزینه‌ها، مطمئن شوید که از شرایط رایج مانند مدت زمان دوره آزمایشی رایگان و واجد شرایط بودن برای بازپرداخت آگاه هستید.


20. دامنه رایگان

هنگامی که به دنبال یک شرکت میزبانی وب مناسب هستید، یک دامنه رایگان می‌تواند یک امتیاز عالی به نظر برسد. این می‌تواند از قبل در هزینه شما صرفه جویی کند و مدیریت هاست و دامنه خود را در یک مکان آسان تر کند.

با این حال، مطمئن شوید که بدانید واقعاً مالک دامنه چه کسی است و هزینه های تمدید چقدر خواهد بود. برخی از شرکت‌ها ممکن است مالکیت دامنه را حفظ کنند، که اگر بخواهید میزبانی را تغییر دهید می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. همچنین مهم است که بدانید هزینه های تمدید چقدر خواهد بود تا بعداً از هرگونه غافلگیری جلوگیری کنید.

در حالی که دامنه رایگان ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسد، به خاطر داشته باشید که انتخاب ها ممکن است محدود باشد. شاید بهتر باشد دامنه ای بخرید که نشان دهنده برند شما باشد و به خاطر سپردن آن برای مشتریان آسان تر باشد


21. پشتیبانی از سایتهای فروشگاهی

علاوه بر ویژگی‌های مهم مانند زمان بالا و تضمین امنیت، هنگام انتخاب میزبان وب برای سایت تجارت الکترونیک خود، حتما این معیارهای اضافی را در نظر بگیرید:

از سازگاری با افزونه فروشگاهی که قصد استفاده از آن را دارید اطمینان حاصل کنید. اگر می‌خواهید با استفاده از نرم افزارهایی مانند ووکامرس یا پرستاشاپ یک فروشگاه آنلاین خود میزبان راه اندازی کنید، بررسی کنید که میزبان وب از این پلتفرم ها پشتیبانی می‌کند.

پارس وی دی اس، پلن‌های هاست ویژه ووکامرس را با کیفیت و پشتیبانی برتر ارائه می‌دهد.

22. انطباق و حفظ حریم خصوصی داده ها

پارس وی دی اس، به عنوان یک ارائه دهنده میزبانی وب معتبر، به مقررات حفاظت از داده ها مانند GDPR پایبند است تا تعهد خود را برای محافظت از حریم خصوصی کاربران و حمایت از حقوق آنها در زمینه پردازش داده های شخصی نشان دهد.

این تعهد در دستورالعملهای ما مشهود است، زیرا اطمینان می‌دهیم که مشتریان قبل از ثبت نام از جمع آوری و استفاده از داده های خود مطلع می‌شوند.


جمع بندی

بسیاری از کاربران، اهمیت انتخاب ارائه دهنده میزبانی وب مناسب را دست کم می‌گیرند، اما درک ویژگی های کلیدی که باید در نظر بگیرید می‌تواند شما را به بهترین انتخاب راهنمایی کند.

ما 22 فاکتور حیاتی را که باید در نظر گرفته شوند، ترسیم کرده‌ایم، مانند امنیت، در دسترس بودن، سرعت، مقیاس‌پذیری، قیمت‌گذاری و پشتیبانی مشتری. اگر قصد دارید یک فروشگاه آنلاین ایجاد کنید، ضروری است که ارائه دهنده ای را پیدا کنید که شرایط خاص شما مانند هاست ووکامرس یا هاست وردپرس را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا