سرور اختصاصیسرور مجازی

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی [+مزایا و معایب]

مقایسه سرور مجازی vps با سرور اختصاصی dedicated server

 چنانچه قصد دارید یک وب سایت به واسطه یکی از بهترین سازندگان وب سایت طراحی کنید، احتمالا درباره سرورها و بهترین میزبانی وب گزینه‌های زیادی را مشاهده کرده‌اید. تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی در چیست؟ برای افرادی که مطمئن نیستند بین سرور اختصاصی در مقابل سرور مجازی چه چیزی را انتخاب کنند، این مقاله جمع آوری و ارائه شده است. در این مقاله تفاوت میان سرورها به وضوح بیان شده است.

ما در این مقاله به بررسی سرورهای اختصاصی و سرور مجازی (vps)، مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم و اینکه کدام یک برای کسب‌ و کار شما بهتر هستند. هنگامی که انتخاب خود را انجام دادید، می‌توانید بهترین ارائه دهنده میزبانی وب را برای خود انتخاب کنید.

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی
تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

 سرور اختصاصی چیست؟

 سرور اختصاصی نوعی میزبانی اینترنتی است که در آن کاربر یک سرور فیزیکی اختصاصی برای ذخیره وب سایت خود دارد. به دلیل اینکه کاربر مجبور نیست منابع سرور خود را با دیگران به اشتراک بگذارد، از عملکرد بالا و امنیت بسیار قوی برخوردار است. همچنین سرور اختصاصی در پیکربندی سخت افزار و نرم افزار، انعطاف پذیری بیشتری را متناسب با نیازهای کاربر دارد.

هاست اختصاصی منحصر به فرد و ایده آل است. اگر نیاز دارید روزانه حجم زیادی از ترافیک وب سایت را مدیریت کنید، به امنیت پیشرفته نیاز دارید یا باید یک وب سایت بسیار فنی را با سیستم عامل مورد نیاز راه اندازی کنید. 

مزایای سرورهای اختصاصی:

 • منابع و عملکرد سرور اختصاصی:

وقتی صحبت از عملکرد سیستم عامل می شود مانند قدرت، ذخیره سازی یا سایر جنبه های سخت افزاری و نرم افزاری و…، سرور اختصاصی مد نظر می باشد.

شما هیچ سرور مجازی یا اشتراکی را پیدا نخواهید کرد که بتواند از یک سرور اختصاصی بهتر عمل کند. چرا که با استفاده از سرورهای اختصاصی مجبور نخواهید بود منابع خود را به اشتراک بگذارید و از سرعت بالاتر و تأخیر کمتر لذت می برید.

اگر وب سایت شما شامل محتوای پر داده و پر حجم نظیر فیلم‌ها، تصاویر و سایر فایل‌های بزرگ باشد، به یک سرور با کارایی بالا نیاز دارید که بتواند زمان بارگذاری محتوا را به حداقل برساند. به همین سبب سرور اختصاصی گزینه‌ای مناسب می باشد.

 • امنیت بالای سرور اختصاصی:

اگر کاربر با تهدید امنیتی میزبانی وب در سرور اشتراکی مواجه شود، می تواند برای سایر کاربران نیز مشکلاتی ایجاد نماید. از آنجایی که یک سرور اختصاصی میزبان یک کاربر است، ایمن تر از سرور مجازی یا اشتراکی است.

همچنین به منابع بیشتری دسترسی دارد و جلوگیری از مشکلات امنیتی را آسان تر می‌کند. امنیت افزایش یافته در صورتی مفید و کارآمد است که وب سایت شما دارای درگاه پرداخت باشد.

 • قابلیت سفارشی سازی سرور اختصاصی:

سرور اختصاصی در مورد پیکربندی سرور و تنظیم و کنترل تخصیص منابع، حداکثر انعطاف پذیری را به شما ارائه می‌دهد. در صورتی که کسب و کار شما به سرعت در حال رشد و توسعه است یا دوره‌هایی دارد که جهش چشمگیری در ترافیک وب وجود دارد، سرور با این تغییرات سازگار می‌شود و برای جلوگیری از کاهش سرعت، عملکرد خود را حفظ می‌کند.

 • مدیریت سرور اختصاصی:

چنانچه کاربر، پلن میزبانی مدیریت شده را متناسب با سرور اختصاصی خود انتخاب کند، باید اطمینان حاصل نماید که برای راه‌اندازی و حفظ و کنترل سرور، مهندسان و تکنسین‌های اختصاصی وجود دارند. از این رو، سفارشی‌سازی یا رفع مشکلات نیز راحت و آسان می‌شود.

زیرا این متخصصان مجبور نیستند با جریان‌های دیگر داده‌های روی سرور سروکار داشته باشند یا توسط کاربران دیگر محدود شوند. همچنین به هنگام رویارویی با مشکلات و مسائل، می‌توانند به صورت آزادانه راهکارهای بیشتری را انتخاب نمایند.

معایب سرورهای اختصاصی:

 • هزینه بالای سرور اختصاصی:

از عملکرد بالا گرفته تا امنیت پیشرفته، سرورهای اختصاصی بهترین نوع میزبانی به شمار می‌روند. از این رو، از گرانترین گزینه‌های میزبانی وب سایت می‌باشند. یک تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی در هزینه آنها هم هست. سرور اختصاصی قوی‌تر ولی گرانتر است.

 • پیچیدگی و دشواری سرور مجازی:

سرورهای اختصاصی پیچیده و مستلزم دانش فنی می‌باشند. اکثر مردم با انتخاب یک راه حل مدیریت شده و اصولی با این مشکل برخورد کرده و به هزینه‌های خود می‌افزایند. یک تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی پیچیدگی‌های بیشتر سرور اختصاصی نسبت به سرور مجازی می‌باشد.

سرور اختصاصی
سرور اختصاصی

سرور مجازی (vps) چیست؟

 همانطور که می‌دانید VPS، یک سرور مجازی است و به صورت ترکیبی از سرورهای اختصاصی و میزبانی مشترک عمل می‌کند. حال آنکه که یک سرور اختصاصی فقط یک کاربر را در کل سرور میزبانی می‌کند و سرور اشتراکی، تمام منابع خود را در یک سرور برای کاربران متعدد به اشتراک می‌گذارد.

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی تنها به این مورد ختم نمی‌شود، برخلاف موارد ذکر شده، یک VPS چندین کاربر را روی یک سیستم میزبانی می‌کند و برای تقسیم سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی، از فناوری مجازی سازی استفاده می‌کند.

اگرچه کاربران سرور فیزیکی یکسانی را به اشتراک می‌گذارند، مانند این است که هر کدام سرورهای اختصاصی خود را دارند. لذا هر کاربر در VPS بخشی از منابع سخت افزاری سرور اختصاصی را دریافت می‌کند و مجبور نیست آن را با دیگران به اشتراک بگذارد.

سرور مجازی
سرور مجازی

یکی از ویژگی‌های مهم و اساسی در بهترین هاست VPS ، استفاده از Hypervisor (هایپروایزر) است. هایپروایزر یک نرم افزار است که میزبان را قادر می‌سازد تا با به اشتراک گذاری منابع خود، از چندین کاربر حمایت و پشتیبانی کند.

لازم به ذکر است بدانید در یک سرور اشتراکی، همه کاربران مجبورند منابع محدود یکسانی را به اشتراک بگذارند. اما با یک هایپروایزر، به هر کاربر بخش مشخصی از منابع اختصاص داده می‌شود. اگر کاربر نیاز به دسترسی به منابع بیشتری داشته باشد، می‌تواند از کاربر دیگری که از منابع او نهایت استفاده را نمی‌کند کمک بگیرد.

مزایای سرور مجازی (vps):

 • راه اندازی آسان و سریع:

از آنجایی که یک سرور اختصاصی بر اساس نیاز مشتری به صورت سفارشی طراحی می‌شود، فرآیند برقراری ارتباط با مهندسان زمان بر و طولانی است. اما ماهیت VPS به گونه ای است که می‌توان آن را به سرعت راه اندازی کرد.

به گونه‌ای که سرورهای مجازی پیش از این بر روی سیستم‌های از پیش ساخته شده راه اندازی شده‌اند، بنابراین آنها فقط نیازمند فعال سازی هستند. از این رو، شما می‌توانید پروژه خود را با یک VPS تسهیل و تسریع بخشید.

 • مقرون به صرفه بودن:

در سرور مجازی، چندین کاربر سخت افزار یکسانی را به طور همزمان به اشتراک می‌گذارند. بنابراین، هزینه عملیاتی بین همه آنها تقسیم می‌شود و سرور مجازی را نسبت به سرورهای اختصاصی مقرون به صرفه تر می‌کند.

 • کنترل بالا:

می‌توانید برنامه‌ای را روی سرور خود نصب کنید و هر زمان که بخواهید آن را مجدداً راه‌اندازی کنید. اگرچه شما یک سرور فیزیکی را با کاربران دیگر به اشتراک می‌گذارید، VPS شما می‌تواند بدون تأثیر برای دیگران نیز راه‌اندازی مجدد شود. بنابراین با استفاده از vps می‌توانید کارها را طبق برنامه زمانی خود طراحی و اجرا کنید.

معایب سرور مجازی (vps):

 • پیکربندی و ساختار آن:

در یک VPS، انعطاف پذیری زیادی در پیکربندی آن وجود دارد، اما از نظر ذخیره‌سازی و تخصیص حافظه برخی محدودیت ها در آن وجود دارد. شما نمی‌توانید بسته‌های نرم افزاری بزرگ و پرحجم یا هر چیزی که می‌تواند امنیت سایر کاربران را تهدید کند را بر روی سرور VPS نصب کنید.

 • امنیت سرور مجازی:

از آنجایی که چندین کاربر در یک سرور فیزیکی وجود دارد، نقض امنیتی در بخش دیگر می تواند برای شما نیز خطرناک باشد.

معایب سرور مجازی (vps)
معایب سرور مجازی (vps)

سرور اختصاصی برای کسب و کار شما بهتر است یا سرور مجازی؟

 سرور اختصاصی، اغلب برای کاربران در سطح سازمانی مناسب‌تر است. اینها در زمره مشاغلی هستند که ترافیک وب بالایی دارند و با تراکنش‌های مالی زیادی سروکار دارند. همچنین متشکل از فایل‌های رسانه‌ای بسیاری است و برای سفارشی کردن سرورهای خود نیازمند کنترل عمیق و اساسی هستند.

باید در نظر داشته باشید که برای استفاده از پتانسیل کامل سرور اختصاصی و حفظ آن، به تخصص فنی نیاز دارید. نکته قابل توجه این است که پلن‌های سرور اختصاصی ایران پارس وی دی اس معمولاً حدود 1.550.000 تومان، در ماه شروع می‌شود و می‌تواند بیش از 8.560.000 تومان در ماه هزینه داشته باشد.

سرور مجازی برای مشاغل و کسب و کارهای کوچک و متوسط، ​​مناسب است. اگر شروع به کار کرده‌اید و کاربران سایت شما به طور مداوم در حال افزایش هستند، یک VPS می تواند به مدیریت ترافیک و افزایش کارایی کمک کند. هاست VPS نیز مقرون به صرفه تر است.

پلن‌های سرور مجازی پارس وی دی اس معمولاً حدود 118 هزار تومان برای سرور مجازی هلند، در ماه شروع می‌شود و می‌تواند بیش از 1.600.000 تومان در ماه هزینه داشته باشد.

در نهایت، یافتن سرور مناسب برای راه اندازی یک وب سایت، فرآیندی پیچیده و دشوار است. گزینه‌های متنوع موجود در بازار اغلب می‌تواند تصمیم گیری برای ارائه خدمات را دشوار کند.

هنگام تصمیم گیری برای انتخاب سرورهای اختصاصی در مقابل سرور مجازی، بهتر است وضعیت فعلی کسب و کار خود را در نظر داشته باشید و اینکه در آینده‌ای نه چندان دور چه تغییراتی ممکن است در آن حاصل شود.

برای مشاوره در خصوص انتخاب بهترین سرور متناسب با نیازتان می‌توانید از طریق تیکت، یا شماره‌های پشتیبانی مندرج در سایت یا بصورت چت انلاین با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا