دامنهوب مستر

آیا تاریخچه دامین، تاثیری روی سئوی سایت دارد؟

تاریخچه دامین یک وب سایت نقش مهمی در رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. هنگام ارزیابی اعتبار و قابل اعتماد بودن یک وب سایت، موتورهای جستجو سن و طول عمر دامنه آن را در نظر می گیرند. در ادامه با پارس وی دی اس همراه باشید.

دامنه‌های قدیمی‌تر اغلب به‌عنوان منابع اطلاعاتی معتبرتر در مقایسه با دامنه‌های جدیدتر دیده می‌شوند. علاوه بر این، تاریخچه یک دامنه، از جمله هرگونه جریمه یا فعالیت های اسپم در گذشته، مثل بک لینکهای اسپم می تواند تأثیری ماندگاری بر رتبه بندی آن داشته باشد.

تاریخچه دامین

بنابراین، برای مدیران سایت بسیار مهم است که تاریخچه‌ی دامنه‌ی خود را با حفظ یک سایت بدون مشکل و معتبر مدیریت کنند.

اگر به اندازه کافی خوش شانس نباشید که نام دامنه ای را ثبت کنید که هیچ کس قبلاً به آن فکر نکرده است، احتمالاً دامنه ثبت شده امروز دارای تاریخچه ای است که به آن پیوست شده است.

آیا دلیلی وجود دارد که مالک جدید دامنه نگران باشد که مالکان قبلی با آن چه کرده است؟ بله، تاریخچه یک دامنه مهم است، حتی پس از تغییر مالکیت و تغییر کاربری آن به یک سایت جدید. تاریخچه دامنه بیش از آنچه مدیران سایتها فکر می‌کنند اهمیت دارد. متأسفانه برخی تا زمانی که خیلی دیر نشده این را یاد نمی گیرند.

تاریخچه دامنه، یک فاکتور سئو است

یک دامنه در طول عمر خود می‌تواند اهداف و کاربردهای متنوعی را نشان دهد. نام دامنه ای که در حال حاضر توسط یک کسب و کار قانونی استفاده می شود، ممکن است قبلاً با یک وب سایت خدمات مالی، یک سایت دزدی دریایی، یا هر وب سایت دیگری که گوگل آن را تأیید نمی کند مرتبط باشد.

آیا تأثیر تاریخچه دامین بر نتایج جستجوی گوگل یک نگرانی واقعی برای سایت‌های جدید است؟ یا صرفاً یک مفهوم نظری است؟ بیایید شواهد را بررسی کنیم.

گوگل بارها بر اهمیت تاریخچه دامنه و تاثیر آن بر رتبه بندی جستجو تاکید کرده است. این مساله بیان می‌کند که نحوه استفاده از یک دامنه که قبلاً ثبت شده است می‌تواند بر نحوه رفتار فعلی گوگل با آن تأثیر بگذارد.

این تاثیر می تواند از کم تا زیاد متغیر باشد. مهمترین پیامدی که ممکن است مدیر سایت با آن مواجه شود، به دست آوردن دامنه ای با سابقه Manual action که مشکل آن حل نشده است که در گوگل وبمستر وبسایت ثبت شده است.

توجه به این نکته مهم است که Manual action گوگل به خودی خود ناپدید نمی‌شوند، حتی اگر مالک قبلی، دامنه را بفروشد یا اجازه دهد ثبت نام منقضی شود. اگر به این مساله رسیدگی نشود، مالک جدید دامنه ممکن است با شکست فوری وب‌سایت خود با کاهش رتبه یا حذف کامل از فهرست نتایج گوگل مواجه شود.

تاثیر تاریخچه دامین روی سئوی سایت
تاثیر تاریخچه دامین روی سئوی سایت

این موضوع در ویدئویی با حضور مت کاتس، کارمند سابق گوگل، که اکیداً توصیه می‌کند قبل از خرید، تحقیقات کاملی در مورد یک دامنه انجام دهید، مورد بحث قرار گرفته است. برای تعیین اینکه آیا دامنه یک Manual action علیه آن دارد یا خیر، صاحبان سایت می توانند با بررسی گزارش Manual action در سرچ کنسول گوگل، آن را بررسی کنند.

بدترین وضعیتی که می‌تواند رخ دهد زمانی است که یک وب سایت جریمه دریافت می‌کند، اما این تنها یک عقبگرد موقتی است، زیرا تمام Manual action ها قابل حل هستند.

با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است دامنه جریمه نداشته باشد، اما همچنان سابقه منفی در گوگل داشته باشد. در چنین مواردی، دید سایت در نتایج جستجو همچنان می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

به گفته جان مولر از گوگل، این مشکل به طور طبیعی با گذشت زمان حل خواهد شد. مولر اطمینان می‌دهد که دامنه‌ای با سابقه فعالیت منفی کوتاه نباید باعث نگرانی شود. با این حال، اگر تاریخچه منفی به 10 سال یا بیشتر بازگردد، ممکن است بهبود آن دشوارتر باشد.

تاریخچه هر دامنه ای را می توان در Archive.org جستجو کرد.

سابقه دامنه تا حد زیادی تایید شده که یک عامل رتبه بندی است.

بررسی سوابق دامین
بررسی سوابق دامین

به همین دلیل است که گوگل توصیه می کند قبل از خرید دامنه، تحقیقات کاملی در مورد استفاده قبلی دامنه انجام دهید. عواقب یک سابقه دامنه منفی می تواند از نظر اثرات آن متفاوت باشد، که مضرترین آنها یک manual action گوگل است که منجر به حذف از فهرست نتایج جستجوی گوگل می‌شود.

با این حال، در بسیاری از موارد، تا زمانی که تاریخچه مشکل دار دامنه مدت زیادی ادامه نداشته باشد، یک سایت جدید می‌تواند بر مشکلات گذشته دامنه خود غلبه کند و بر اساس شاخص‌های خود به رتبه بالایی دست یابد.

سوالات متداول

– تاریخچه دامنه چیست؟

سابقه دامنه به سابقه تاریخی یک نام دامنه، از جمله مالکیت، تاریخ ثبت، محتوای قبلی وب سایت و هرگونه مجازات یا مشکلی که ممکن است در گذشته با آن مواجه شده باشد، اشاره دارد.

– چرا تاریخچه دامنه برای سئو مهم است؟

تاریخچه دامنه نقش مهمی در سئو دارد زیرا موتورهای جستجو در هنگام تعیین رتبه دامنه، شهرت و قابل اعتماد بودن دامنه را در نظر می گیرند. یک تاریخچه دامنه تمیز بدون فعالیت های هرزنامه یا جریمه می تواند تأثیر مثبتی بر روی دید وب سایت در نتایج جستجو داشته باشد.

– چگونه می توانم تاریخچه یک دامنه را بررسی کنم؟

چندین ابزار و خدمات آنلاین برای بررسی تاریخچه یک دامنه، مانند Wayback Machine، Archive.org و ابزارهای مختلف تحقیقات دامنه در دسترس هستند. این منابع به کاربران اجازه می دهد تا محتوای گذشته دامنه، تغییرات، و هر گونه جریمه یا مشکلی را که ممکن است با آن مواجه شده است بررسی کنند.

جمع بندی

در نتیجه، تاریخچه دامین یک سایت نقش مهمی در رتبه بندی آن در صفحات نتایج موتورهای جستجو دارد. عواملی مانند سن دامنه، مالکیت قبلی و محتوای تاریخی همگی می توانند بر اعتبار و قابل اعتماد بودن وب سایت در چشم موتورهای جستجو تأثیر بگذارند.

دامنه‌های قدیمی‌تر معمولاً معتبرتر دیده می‌شوند و زمان بیشتری برای ایجاد بک لینک داشته‌اند، در حالی که دامنه‌هایی با سابقه اسپم یا فعالیت مشکوک ممکن است جریمه شوند. پس هنگام ثبت دامین از این امر مهم مطمئن شوید.

برای صاحبان وب سایت مهم است که از تاریخچه دامنه خود آگاه باشند و در صورت لزوم برای بهبود آن گام بردارند، زیرا می تواند بر روی دید و موفقیت سایت آنها در رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر زیادی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا