دامنه

تفاوت دامین و ساب دامین چیست؟

وقتی صحبت از ایجاد حضور آنلاین می‌شود، گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. یکی از گزینه های محبوب این است که سایت خود را بسازید. در این مطلب به تفاوت دامین و ساب دامین می‌پردازیم.

با این حال، برای مبتدیان، بررسی اصطلاحات فنی مربوط به ایجاد وب سایت می‌تواند طاقت فرسا باشد. امروز در مورد تفاوت بین دو اصطلاح کلیدی در راه اندازی وب سایت بحث خواهیم کرد: دامنه و ساب دامنه.

چه چیزی این دو اصطلاح را متمایز می‌کند؟ چگونه تصمیم می‌گیرید که کدام یک برای شما مناسب است؟ آیا بین این دو گزینه برتر وجود دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و درک بهتر دامنه در مقابل ساب دامنه، ادامه مطلب را بخوانید.


دامین چیست؟

دامنه، به عنوان آدرس وب سایت شناخته می‌شود، برای شناسایی و تمایز وب سایت ها از یکدیگر استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، نام دامنه این وب سایت “parsvds.com” است. سایر نام های دامنه معروف عبارتند از: Google.com، digikala.com و yahoo.org.

به عبارت ساده تر، دامنه یک جایگزین کاربرپسند برای آدرس IP عددی است که رایانه ها برای مکان یابی وب سایت ها استفاده می‌کنند.

دامین
دامین

مدیران سایت می‌توانند انتخاب کنند که نام دامنه خود را به عنوان یک رشته از کلمات داشته باشند یا برای خوانایی راحت تر آنها را با خط فاصله جدا کنند.

برای مثال، وب‌سایتی به نام «ماجراهای بزرگ من در آسیا» ممکن است دامنه «mygreatadventuresinasia.com» یا «my-great-adventures-in-asia.com» را انتخاب کند


سابدامین چیست؟

ساب دامین چیست و چه تفاوتی با دامنه اصلی دارد؟ بیایید عمیق تر به این موضوع بپردازیم تا به طور کامل عملکرد یک سایدامین را درک کنیم.

برای توضیح بیشتر، یک دامنه به عنوان نام اصلی است که وب سایت شما را از دیگران متمایز می‌کند. این به عنوان شناسه اصلی وب سایت شما عمل می‌کند و به تمام صفحات آن لینک دارد.

از سوی دیگر، یک سابدامین (زیر دامنه) به عنوان یک پسوند برای دامنه اصلی شما عمل می‌کند و کاربران را به بخش مجزایی از وب سایت شما هدایت می‌کند که تا حدودی از سایت اصلی جدا است

در زیر یک مثال واقعی از یک URL با کلمه “my” به عنوان زیر دامنه است.

نمونه سابدامین
نمونه سابدامین

چه زمانی باید از دامنه و سابدامین استفاده کرد؟

زمان استفاده از دامنه

داشتن نام دامنه برای هر کسب و کار، محصول یا خدماتی که به ترافیک سایت و مشتریان متکی است، بسیار مهم است، زیرا بازدیدکنندگان چگونه وب سایت شما را پیدا کرده و به یاد می آورند؟ بهترین زمان برای استفاده از دامنه زمانی است که یک وب سایت جدید راه اندازی کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک وبلاگ گردشگری دارید اما می‌خواهید یک وبلاگ غذایی راه اندازی کنید. در این صورت، ایجاد یک دامنه جدید برای متمایز کردن دو برند و جلوگیری از سردرگمی بین بازدیدکنندگان توصیه می‌شود.
از طرف دیگر، اگر یک وبلاگ گردشگری دارید و می خواهید یک فروشگاه آنلاین اضافه کنید، استفاده از یک زیر دامنه مناسب تر باشد. اینکار به شما امکان می دهد ارتباط بین این دو را حفظ کنید اما همچنان آنها را برای مخاطبان خود متمایز نگه دارید.

زمان استفاده از ساب دامین

سابدامین ها معمولاً برای راهنمایی بازدیدکنندگان به بخش های مختلف سایتهای بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به سازماندهی منابع برای ناوبری و درک آسان کمک می‌کنند.

افراد اغلب هنگام راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی (مانند store.yourdomain.com)، اضافه کردن یک وبلاگ (مانند blog.yourdomain.com)، توسعه یک بخش منبع (مانند منابع.yourdomain.com)، ایجاد یک بخش پشتیبانی، (به عنوان مثال support.yourdomain.com)، یا آزمایش ویژگی ها یا محصولات جدید بدون تأثیر بر وب سایت اصلی، ایجاد زیر دامنه‌ها را انتخاب می‌کنند.

ساب دامین
ساب دامین

بعلاوه، زیردامنه‌ها می‌توانند برای جداسازی بخشهای خاص کاربر، مانند ایجاد بخشهای خصوصی برای مشترکین (مانند login.yourdomain.com، Members.yourdomain.com، یا my.yourdomain.com) مفید باشند.

در اصل، زیر دامنه ها فرآیند مکان یابی صفحات خاص را در یک وب سایت ساده می‌کنند و به جلوگیری از بهم ریختگی دامنه اصلی با محتوای نامرتبط کمک می‌کنند.


دامنه و سابدامین ابزاری برای سازماندهی سایت

وقتی نوبت به سازماندهی و شفاف سازی وب سایت شما می‌رسد، تمایز بین یک دامنه و یک زیر دامنه بسیار مهم است.

یک دامنه برای کاربران ضروری است که به راحتی وب سایت اصلی شما را پیدا کنند، در حالی که یک زیر دامنه به تقسیم بندی بخش‌های مختلف سایت شما کمک می‌کند و انعطاف پذیری و سازماندهی بیشتری را برای مناطق با عملکردهای متمایز ارائه می‌دهد.


جمع بندی

دامنه به نام منحصر به فردی اطلاق می‌شود که یک وب سایت را در اینترنت شناسایی می‌کند. این بخش اصلی URL یک وب سایت است (به عنوان مثال، www.example.com).

از طرف دیگر، ساب دامین زیرمجموعه ای از دامنه است که می‌تواند برای سازماندهی و پیمایش بخش های مختلف یک وب سایت استفاده شود. معمولاً قبل از نام دامنه اصلی در یک URL (به عنوان مثال، blog.example.com) قرار می‌گیرد.

هنگام تصمیم گیری بین یک دامنه و یک زیر دامنه برای یک وب سایت، عوامل مختلفی از جمله برندسازی، سئو و سازماندهی باید در نظر گرفته شود. دامنه ها معمولا برای ایجاد یک برند قوی و به یاد ماندنی بهتر هستند، در حالی که ساب دامنه ها می‌توانند برای سازماندهی محتوا و ایجاد بخش های جداگانه از یک وب سایت مفید باشند.

در نهایت، انتخاب بین یک دامنه و یک زیر دامنه به نیازها و اهداف خاص شما برای وب سایت شما بستگی دارد. توصیه می‌شود برای تعیین بهترین رویکرد برای وب سایت خود با یک متخصص یا مشاور توسعه وب مشورت کنید.


سوالات متداول:

1. دامنه چیست؟

دامنه آدرس اصلی یک وب سایت در اینترنت است. معمولاً از دو بخش تشکیل شده است – نام دامنه واقعی (به عنوان مثال چرخ دامنه) و پسوند دامنه (به عنوان مثال .com، .net، .org).

2. ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه بخشی از نام دامنه اصلی است که قبل از دامنه واقعی قرار دارد. برای مثال، my.parsvds.com یک زیر دامنه از parsvds.com است. ساب دامنه ها اغلب برای سازماندهی و دسته بندی محتوا در یک وب سایت یا ایجاد بخش های جداگانه با عملکردهای مختلف استفاده می‌شوند.

3. تفاوت بین دامنه و ساب دامنه چیست؟

تفاوت اصلی بین دامنه و ساب دامنه در این است که یک دامنه آدرس اصلی یک وب سایت است، در حالی که یک زیر دامنه پسوند آن دامنه است. از نظر نحوه استفاده از آنها، یک دامنه معمولاً کل وب سایت را نشان می دهد، در حالی که زیر دامنه ها برای ایجاد بخش ها یا دسته های جداگانه در یک وب سایت استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، دامنه ها به طور جداگانه خریداری و ثبت می‌شوند، در حالی که زیر دامنه‌ها در حساب میزبانی دامنه اصلی ایجاد و مدیریت می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا