دسته‌بندی نشدهوب مستر

IP اختصاصی چیست؟

Internet Protocol address که در مخفف IP نامیده می شود و آدرس های پروتکل اینترنت است که به صورت یک سری اعداد با قاعده، به هر وسیله ای (اعم از کامپیوتر، تلفن همراه، چاپگر و…) که به شبکه وب متصل شود، اختصاص داده می شود. IP در واقع یک شماره شناسایی یکتا برای یک ارتباط تحت وب است که با آن کامپیوترهای مختلف (یا سرورهای مختلف) در شبکه گسترده وب از هم بازشناخته می شوند.

پس موقعیت جغرافیایی کاربر، اطلاعات اتصال به شبکه و… قابل شناسایی و پیگیری است. البته باید توجه نمود که بیشتر کاربران خانگی از IP اختصاص داده شده توسط سرویس دهنده خود (ISP) یا Internet service provider استفاده می کنند.

لذا IP آنان در واقع شماره اختصاص داده شده توسط شرکت خدمات دهنده اینترنت است که معمولا تعداد و سری خاصی از IP ها را برای اتصال در اختیار دارد. از این رو IP شما در هر بار اتصال به اینترنت ممکن است تغییر کند، منتها کشور، نام و موقعیت جغرافیایی سرویس دهنده شما همان اطلاعات ISP خواهد بود، چون شما از یکی از کانال ها و شماره های اتصال آن شرکت استفاده می کنید.
IP یک آدرس منطقی است که برای مشخص کردن دستگاه در ارتباط بین شبکه ها استفاده می شود طور مثال 57.102.109.60 يك IP اختصاصي اين امكان را به شما مي دهد كه نام سازمان يا دامنه خود را با استفاده از IP نيز در اينترنت مشاهده نماييد. لازم بذکر است، به دلیل این که IP وب سایت شما ثابت می باشد این امکان در سئو و بهینه سازی وب سایت شما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

تفاوت بین IP اشتراکی و IP اختصاصی

تفاوت بین آی پی اشتراکی و آی پی اختصاصی بسیار ساده است. آی پی اشتراکی توسط یک وب سرور و چندین سایتی که برروی آن میزبانی می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت می بایست وب سرور یک فعالیت بیشتری را انجام دهد و هر درخواست کاربر را به سایت موردنظر کاربر ارجاع دهد که این مورد سبب افزایش بار سرور خواهد شد. در حالیکه استفاده از آدرس آی پی اختصاصی به این معنی است که هر فضای میزبانی سایت ، دارای آی پی مختص به خود است.

کاربرد آی پی اختصاصی

اگر یک حساب میزبانی اشتراکی دارید، معمولا آدرس IP سایت خود را با چندین نفر دیگر مشترک هستید. در بعضی موارد، ممکن است این IP را با صدها سایت دیگر مشترک باشید. اشتراک این آدرس مشکلی ایجاد نمی‌کند. زیرا هاست‌ها دارای نرم افزارهای مخصوصی هستند، برای تشخیص اینکه کدام درخواست‌های وارده، مختص به کدامین سایت‌های دارای IP مشترک است. و ارائه محتوای مناسب از هر سایت به بازدیدکنندگان، را در کسری از ثانیه مدیریت می‌کنند.

آدرس IP اختصاصی منحصراً متعلق به شما است. ممکن است تصمیم بگیرید از آن آدرس IP برای سرویس دهی سایت‌های متعدد استفاده کنید، اما در نهایت کنترل اینکه چه کسی از آن استفاده می‌کند در اختیار شما است. حال بیایید برخی از مزایای مرتبط با آن را بررسی کنیم.

ip اختصاصی

مزایای IP اختصاصی

  • برای تامین امنیت سایت خود به گواهینامه‌های SSL احتیاج دارید.
  • سایت شما پر بازدید است و برای حفظ عملکرد آن به منابع اختصاصی احتیاج دارید.
  • به‌طور منظم نیاز دارید از طریق پروتکل انتقال فایل (FTP) به وب سایت خود دسترسی پیدا کنید.
  • شما باید وب سایت خود را از طریق آدرس IP آن مشاهده کنید.

بسیاری از این دلایل همچنین نشان می‌دهد که زمان مناسب برای ارتقاء بستر میزبانی خود از حالت اشتراکی به اختصاصی فرا رسیده است. البته لازم به ذکر است IP های اختصاصی جهت عملکرد صحیح وابسته به میزبانی اختصاصی نیستند. اگر از چند سایت خود بر روی یک سرور اختصاصی میزبانی می‌کنید، می‌توانید از IP های اشتراکی استفاده کنید، همچنین در عین حال می‌توانید از IP های اختصاصی برای سایت‌های خود که بر روی یک سرور اشتراکی میزبانی می‌شوند، استفاده کنید.

(اگر یک فروشگاه آنلاین از هاست اشتراکی و گواهی SSL استفاده می‌کند، احتمالاً دارای یک آی پی اختصاصی است). از بین دلایل فوق، رایج‌ترین دلیل برای اینکه به یک IP اختصاصی احتیاج پیدا کنید، آن است که قصد داشته باشید از یک گواهینامه SSL برای سایت خود استفاده کنید.

دلایل نیاز گواهینامه های SSL به یک IP اختصاصی

فرض کنید در حال ایجاد و راه‌ اندازی یک سایت فروشگاهی هستید. اگر انتظار دارید مشتریان شما کارت اعتباری و سایر اطلاعات شخصی خود را در سایت شما وارد کنند، بایستی اطمینان لازم را برای محافظت از اطلاعات به آنها بدهید که از طریق گواهی‌های SSL این اطمینان حاصل می‌شود. برای دریافت گواهی SSL برای سایت خود نیز باید یک آی پی اختصاصی داشته باشید.

اکثر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی هم برای IP اختصاصی و هم برای گواهی SSL هزینه اضافی دریافت می‌کنند، اما برخی از آنها ممکن است IP اختصاصی را همزمان با خرید گواهی SSL ارائه کنند. برای اطمینان از این مسئله، باید با ارائه دهنده سرویس میزبانی خود مشورت کنید.

دلیل نیاز به آی پی اختصاصی برای حجم بالای ترافیک

در کل ضرورت وجود یک IP اختصاصی برای یک سایت با ترافیک بالا، به اندازه تامین امنیت میزبانی اختصاصی آن سایت، پر اهمیت نیست. سایت‌های تجارت الکترونیک (e-commerce) که گواهینامه SSL خریداری می‌کنند به احتمال بالا از قبل دارای یک آی پی اختصاصی هستند و احتمالاً دارای هاست اختصاصی نیز هستند.

اگر وب سایت شما روزانه با حجم زیادی از بازدید مواجه است، خواه از نوع تجارت الکترونیک (e-commerce) باشد یا خیر‌، ممکن است بخواهید تهیه یک آی پی اختصاصی را مد نظر داشته باشید. با استفاده از میزبانی اختصاصی (و یک IP اختصاصی)، وب سایت شما احتمالاً در زمانی که بازدید کنندگان زیادی در حال بازدید از سایت شما هستند، سرعت و عملکرد شما را افزایش می‌دهد یا حداقل بازدیدکنندگان شما، همان سرعت و عملکردی که از سایت شما در ذهن دارند را تجربه خواهند کرد.

همچنین احتمال بروز اختلال در عملکرد سایت شما در ترافیک بالا را کاهش می‌دهد، که البته این یک مشکل برای سایت‌های پر بازدیدی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنند بسیار رایج است.

ip اختصاصی

تاثیر IP اختصاصی در سئو سایت

استدلال در خصوص ارتقاء SEO با استفاده از IP های اختصاصی را از دو جنبه می‌توان مورد بررسی قرار داد: رتبه بندی ranking و spam.

برخی از متخصصان بهینه سازی موتور جستجو (SEO) معتقدند موتورهای جستجو به احتمال زیاد به سایتی که دارای یک آدرس آی پی اختصاصی است، اعتماد بیشتری دارند و به آن رتبه بالاتری در موتور جستجو می‌دهند. در خصوص این نظریه بحث‌های زیادی وجود دارد و تقریباً هیچ مدرکی برای تایید آن وجود ندارد.

گوگل در برخی از محاسبات خود از آدرس‌های IP استفاده می‌کند، اما بیشتر برای تشخیص اعتبار لینک‌های ورودی از آدرس‌های IP استفاده می‌کند. معمولاً به لینک‌ها با IP های مشابه کمتر اعتماد می‌شود. اما احتمال تاثیرپذیری از این رویکرد حتی در یک سرور اشتراکی بسیار کم است. از نقطه نظر اسپم نیز Google احتمالاً به سایت‌هایی که در IP range مشترک با junk blog ها و spammer ها قرار دارند، کمتر اعتماد می‌کند.

از لحاظ تئوری در یک سرور اشتراکی، رفتار غیراخلاقی یک شخص با IP اشتراکی‌، می‌تواند برای همه مشترکین جریمه در پی داشته باشد. البته این موضوع زیاد هم منطقی نیست. گوگل به وضوح می‌داند که میلیون‌ها وب سایت از میزبانی اشتراکی استفاده می‌کنند، بنابراین استراتژی لازم را برای مقابله با این مسائل اتخاذ خواهد کرد.

سرعت لود صفحه در آی پی های اختصاصی

آیا آدرس IP اختصاصی می‌تواند به لود سریع سایت شما کمک کند؟

از بعضی جهات، شاید انتظار داشته باشید چنین باشد. روی هم رفته ترافیک کمتری به سمت آن IP می‌رود. اما جور دیگری به این مسئله نگاه کنید. هر سرور باید بسته‌ها را بازرسی کند، درخواست را بررسی کرده و به دامنه صحیح برساند. خواه یک سایت یا هزاران سایت در آن IP واقع باشند، این رویه برقرار است. هر سرور باید این روند را طی کند؛ تعداد مقصدهای احتمالی چندان مهم نیست. به همین جهت، تفاوت در زمان پردازش آنقدر ناچیز است که قابل صرف نظر است.

ip اختصاصی

بزرگ ترین فواید یک IP اختصاصی چیست؟

داشتن یک IP اختصاصی یک مزیت بارز دارد، و آن اینکه به شما امکان می‌دهد اختیار عمل بیشتری در قبال سرور خود داشته باشید. برای میزبانی از گواهینامه SSL خود به یک آدرس آی پی اختصاصی نیاز دارید. همچنین می‌توانید یک سرور FTP را از طریق آدرس IP راه اندازی کنید. می‌توانید یک گیم سرور یا هر سرور دیگر مبتنی بر IP راه اندازی کنید.

اکثر میزبانان وب برای اکثر قریب به اتفاق سایت‌ها گواهینامه‌های SSL مشترک ارائه می‌دهند، و تعداد بسیار کمی از افراد نیاز به اجرای یک سرور FTP مبتنی بر IP خواهند داشت. اما در برخی موارد، مزایای آن کاملاً مشهود است.

آیا آی پی اختصاصی معایبی هم دارد؟

در کل وجود IP اختصاصی توصیه می‌شود و مزایای آن مشخص است، ولی تاثیر آن در SEO زیاد مشهود نیست. یکی از مسایلی که مهم بنظر می‌رسد spam است. در سایت خود از ابزار Google web master استفاده کنید و سعی کنید سایت خود را مطابق با استانداردهای گوگل بهینه کنید. اگر از عملکرد هاست فعلی خود راضی نیستید به هاست جدیدی منتقل شوید و برای بهبود عملکرد خود صرفاً به آی پی اختصاصی متکی نباشید.

آیا باید یک IP اختصاصی بخرم؟

بحث‌های زیادی پیرامون IP اختصاصی و جوانب مثبت و منفی استفاده از آن وجود دارد. بهتر است به استدلال‌های موافق و مخالف استفاده از یک آی پی اختصاصی نیز نگاهی بیندازیم:

موافقان:

آدرس‌های IP اختصاصی یکی از ویژگی‌های اساسی برای بهبود امنیت سایت شما از طریق بکارگیری گواهینامه‌های SSL است.
می‌توانید از طریق FTP به سایت خود دسترسی پیدا کنید و همچنین از طریق آدرس IP آن را در مرورگر خود لود کنید.
دامنه‌های دارای ترافیک بالا هنگامی که از طریق منابع اختصاصی لود می‌شوند، کمتر دچار اختلال می‌شوند.
مخالفان:

علیرغم مزایای ادعایی در خصوص SEO، هیچ دلیل مستندی مبنی بر ارتقاء سئو سایت شما با یک IP اختصاصی وجود ندارد.
تاثیر افزودن آی پی اختصاصی، در هاستینگ‌های سرور اختصاصی یا سرور اختصاصی مجازی مشابه نیست.
اگرچه ممکن است تصور شود یک IP اختصاصی می‌تواند برای سرعت لود صفحات سایت شما مفید باشد، اما این تاثیر آنقدر قابل توجه نخواهد بود که بتواند رتبه شما را در نتایج موتور‌های جستجو چندان بهبود بخشد.

ip اختصاصی


اگر در پی ارتقای امنیت وب سایت خود هستید، خرید یک آی پی اختصاصی به عنوان بخشی از بسته SSL سرمایه گذاری خوبی است. با این وجود، اگر از یک سرور میزبانی اشتراکی استفاده می‌کنید، از خرید صرفاً یک آی پی اختصاصی به عنوان یک افزودنی مستقل در بسته میزبانی خود خودداری کنید. در عوض می‌توانید هاست خود را به میزبانی اختصاصی ارتقاء داده و در این فرایند ارتقاء از پلن اشتراکی به پلن اختصاصی‌، خرید آی پی اختصاصی را هم مد نظر قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا