وب مستر

آیا آدرس IP روی سئوی سایت تاثیر می گذارد؟

آیا آدرس IP سرور وب سایت شما می تواند بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر بگذارد؟ برخی از منابع آنلاین پیشنهاد می کنند که گوگل آدرس IP را به عنوان یک سیگنال رتبه بندی در نظر می گیرد.

با این حال، تعیین اینکه آیا آدرس IP می تواند به طور مثبت یا منفی بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر بگذارد بسیار مهم است. برای کشف اینکه آیا آدرس های IP یک فاکتور رتبه بندی برای گوگل هستند، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا آدرس ip روی سئوی سایت تاثیر می گذارد؟
آیا آدرس ip روی سئوی سایت تاثیر می گذارد؟

آدرس IP دقیقا چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع، اجازه دهید با تعریف آدرس IP شروع کنیم. آدرس IP که مخفف عبارت Internet Protocol است، چیزی است که همه با آن مواجه شده اند، خواه از آن آگاه باشند یا نه. نام های دامنه از آدرس های IP برای هدایت کاربران به اطلاعات وب سایت مربوطه استفاده می کنند. سیستم نام دامنه (DNS) برای شناسایی این آدرس های IP استفاده می شود.

آدرس ip
آدرس ip

سیستم DNS را می توان به یک رجیستری بزرگ تشبیه کرد که همه نام های دامنه و آدرس های IP مربوط به آنها را ذخیره می کند. یک باجه تلفن را تصور کنید که یک دفترچه تلفن عظیم در داخل آن قرار دارد که شامل شماره تلفن همه افراد روی زمین است!

هدف از سیستم DNS ساده کردن زندگی مردم با اجازه دادن به آنها برای انتخاب یک “نام” قابل تشخیص برای وب سایت خود است به جای اینکه مجبور باشند هر بار که می خواهند از آن بازدید کنند یک رشته طولانی از اعداد را به خاطر بسپارند و تایپ کنند.

بدون DNS، به جای تایپ “google.com” در مرورگر خود برای دسترسی به موتور جستجوی دلخواه خود، باید چیزی مانند “125.241.68.201” را وارد کنید، که یادآوری آن بسیار چالش برانگیزتر است.

تاریخچه آدرس های IP

آدرس IP کدی است که برای شناسایی شبکه کامپیوتری استفاده می شود. نسخه اولیه این کد نسخه 4 پروتکل اینترنت (IPv4) بود که از فرمت آدرس 32 بیتی استفاده می کرد.

در سال 1995، نسخه بعدی به نام پروتکل اینترنت نسخه 6 (IPv6) معرفی شد که آدرس IP را به عنوان یک شناسه 128 بیتی استاندارد کرد. این پروتکل از زمان ایجاد خود با آخرین به روز رسانی منتشر شده در سال 2017 دستخوش به روز رسانی شده است. IPv6 از آن زمان مورد استفاده قرار گرفته است.

آیا تغییر آیپی سایت روی سئوی سایت تاثیر می گذارد؟

مدیران سایتها تلاش زیادی با هدف دستیابی به رتبه های بالا در نتایج جستجو زمانی که مشتریان بالقوه محصولات یا خدمات شما را جستجو می کنند، برای بهینه سازی سئوی وب سایت خود و افزایش حضور آنلاین شرکت خود انجام داده اید. بنابراین، اگر  آدرس IP خود را تغییر دهید، ممکن است نگران تأثیر آن روی سئوی وب سایت خود باشید. خوشبختانه پاسخ منفی است.

تاثیر آیپی سایت بر روی سئوی سایت
تاثیر آیپی سایت بر روی سئوی سایت

تغییر به یک آدرس IP روی سایت شما تأثیر نمی گذارد، زیرا با سروری که وب سایت شما در آن میزبانی می شود مرتبط است.

مزایای استفاده از آدرس IP اختصاصی:

  • بهبود عملکرد و امنیت: برای اطمینان از عملکرد و امنیت بهینه، توصیه می شود وب سایت هایی با ترافیک وب بالا دارای آدرس IP اختصاصی باشند. آدرس‌های IP مشترک، که توسط بسیاری از سایت‌های دیگر استفاده می‌شود، می‌تواند منجر به خرابی مکرر سرور و خرابی وب‌سایت شود (بر اساس تجربه نویسنده) این امر می تواند وب سایت شما را برای بازدیدکنندگان غیر قابل دسترس کند و منجر به از دست دادن رتبه سئو شود.
  • داشتن گواهینامه SSL: گوگل اکنون گواهینامه های SSL را به عنوان یک عامل رتبه بندی برای وب سایت هایی در نظر می گیرد که هدف آنها رتبه بندی کلمات کلیدی در نتایج موتور جستجوی خود است. خزنده های گوگل برای فهرست بندی وب سایت های دارای گواهینامه SSL و اولویت بندی وب سایت هایی که از HTTPS استفاده می کنند، طراحی شده اند.
مزایای آیپی اختصاصی
مزایای آیپی اختصاصی

منابع معتبر نشان می دهند که الگوریتم گوگل بیش از 200 عامل رتبه بندی شناخته شده را در خود جای داده است. این عوامل اغلب به تأثیر آدرس‌های IP در لیست سیاه بر رتبه‌بندی یا اهمیت لینک‌ها از آدرس‌های IP متمایز کلاس C اشاره می‌کنند.

خوشبختانه، این لیست ها بحث هایی را با کارمندان گوگل در مورد اعتبار آدرس های IP به عنوان عناصر رتبه بندی در الگوریتم گوگل به راه انداخته است.

آیپی مشکل خاصی روی سئو ایجاد نمی کند

این امکان وجود دارد که گوگل قبلاً تلاش کرده است از طریق اقدامات سطح IP با سایت های اسپم مبارزه کند. با این حال، از آنجایی که هیچ تاییدی از سوی پرسنل گوگل در مورد گنجاندن آدرس های IP، میزبانی اینترنتی مشترک و محله های ناامن در الگوریتم آنها وجود ندارد، می توان فرض کرد که این عوامل در حال حاضر برای رتبه بندی وب سایت قابل توجه نیستند.

چگونه آدرس IP وبسایت خود را تعیین کنیم

آدرس IP سایت بدون توجه به ارائه دهنده میزبانی وب مورد استفاده در دسترس عموم است. راه های مختلفی برای یافتن آدرس IP وجود دارد که یکی از آنها از طریق دستور run Windows است.

برای انجام این کار، خط فرمان را باز کنید و “tracert” و سپس یک فاصله و نام دامنه وب سایت خود را تایپ کنید. پس از اجرای این دستور، آدرس IP وب سایت خود را مشاهده خواهید کرد.

گزینه دیگر استفاده از سرویس جستجو مانند Site24x7 است که می توانید نام دامنه خود را وارد کنید و آدرس IP وب سایت شما را نشان می دهد. علاوه بر این، می توانید برای یافتن آدرس IP به حساب میزبانی وب خود وارد شوید. اکثر شرکت های هاستینگ این اطلاعات را در کنترل پنل خود ارائه می دهند.

بهترین آدرس آیپی را برای سایت خود انتخاب کنید

تلاش‌های سئوی وب‌سایت شما تحت تأثیر نوع آدرس IP که دارد، خواه اختصاصی یا اشتراکی نخواهد بود. در حالی که استفاده از یک آدرس IP اختصاصی به طور کلی برای عملکرد و امنیت بهتر توصیه می شود، بهتر است که بهترین بسته میزبانی را برای شرکت خود انتخاب کنید.

جمع بندی

اهمیت آدرس های IP در سئو بسیار کم است. آنها در درجه اول به عنوان راهی برای شناسایی مکان یک وب سایت عمل می کنند.

تأثیر آنها بر رتبه بندی محلی به ارتباط جغرافیایی آنها محدود است. با این حال، وقتی صحبت از سئوی محلی و کمپین‌های ایمیلی به میان می‌آید، آدرس IP یک وب‌سایت می‌تواند تأثیری بر دسترسی آن داشته باشد.

بنابراین، آیا آدرس IP سرور سایت شما بر نتایج موتور جستجوی شما تأثیر می گذارد؟ برخی از وب سایت ها پیشنهاد می کنند که گوگل آن را به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر می گیرد، اما مشخص نیست که آیا آدرس IP شما می تواند بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر مثبت یا منفی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا