cPanel

آموزش کار با file manager در سی پنل

سی پنلl یک کنترل پنل میزبانی وب است که به کاربران اجازه می دهد سایت ها و فایل های سرور خود را به راحتی مدیریت کنند. در این مطلب به آموزش کار با file manager در سی پنل می‌پردازیم.

File Manager یک ابزار داخلی است که به کاربران امکان می دهد فایل ها را مستقیماً از رابط cPanel خود پیمایش، آپلود، دانلود، ویرایش و حذف کنند.

آموزش کار با فایل منیجر سی پنل
آموزش کار با فایل منیجر سی پنل

این محیط یک رابط کاربر پسند شبیه به یک فایل اکسپلورر ارائه می دهد که مدیریت فایل را ساده و راحت می کند. این آموزش عملکردهای اصلی مدیریت فایل، از جمله ویرایش فایل و پوشه، فشرده سازی، استخراج فایل فشرده را شامل می‌شود.

همچنین نحوه آپلود فایل‌ها و پوشه‌ها، ایجاد و ویرایش فایل‌ها و مدیریت پشتیبان گیری را توضیح می‌دهد. به طور کلی، این آموزش یک منبع ارزشمند برای کاربران سی پنل است که می‌خواهند به درستی فایلهای وب سایت خود را مدیریت کنند.

بخش file manager سی پنل گزینه‌های مناسبی را برای مدیریت کارآمد فایلهای شما به صورت مستقیم در رابط کاربری cPanel ارائه می دهد. این بخش کاربر پسند بوده و مشکلات مربوط به استفاده از FTP را ندارد.

در این رابط کاربری، می‌توانید بدون زحمت فایل‌ها را ایجاد، آپلود، ویرایش یا حذف کنید. علاوه بر این، قابلیت انتقال فایل‌ها به پوشه Trash را قبل از حذف دائمی فراهم می‌کند و امکان بازیابی احتمالی را در آینده فراهم می‌کند.

برای دسترسی به فایل منیجر کافیست در قسمت Files بر روی “File Manager” کلیک کنید.

آموزش کار با file manager در سی پنل
آموزش کار با file manager در سی پنل

هنگامی که یک تب جدید را باز کردید، به مدیر فایل هدایت می شوید که در آنجا داشبوردی شبیه به آن پیدا خواهید کرد.

آموزش کار با file manager در سی پنل
آموزش کار با file manager در سی پنل

می‌توانید از فایل منیجر سی پنل برای بهبود تجربه ناوبری فایل خود استفاده کنید، زیرا طیف گسترده ای از عملکردها را برای کارهای مختلف ارائه می دهد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

جستجوی فایل

برای یافتن یک فایل، می‌توانید از نوار جستجو واقع در بالای داشبورد مدیریت فایل استفاده کنید. شما این امکان را دارید که در تمام فایل های خود، دایرکتوری public_html یا دایرکتوری فعلی را جستجو کنید. فقط نام فایل را در کادر ورودی وارد کنید و روی “go” کلیک کنید تا جستجو آغاز شود.

شایان ذکر است که پوشه public_html در cPanel به عنوان یک مخزن برای فایلهای قابل دسترسی وب سایت شما عمل می کند. هر فایلی که در این دایرکتوری یافت می شود، مانند index.html یا index.php، زمانی که بازدیدکنندگان به وب سایت شما از طریق URL آن دسترسی پیدا می کنند، ابتدا این فایلها بارگذاری می شوند.

تنظیمات فایل منیجر

برای دسترسی به تنظیمات File Manager سی پنل، روی دکمه های تنظیمات واقع در بالای داشبورد کلیک کنید. یک پنجره، شبیه به عکسی که در زیر نشان داده شده است، ظاهر می شود.

آموزش کار با file manager در سی پنل
آموزش کار با file manager در سی پنل
  • برای دسترسی به تنظیمات برگزیده cPanel File Manager، روی دکمه های تنظیمات واقع در بالای داشبورد کلیک کنید. یک پنجره مطابق عکس بالا ظاهر می شود.
  • در لینوکس، فایل های مخفی یک نقطه (.) در جلوی خود دارند. فایل منیجر سی پنل بصورت پیش‌فرض، آنها را نمایش نمی‌دهد، اما می‌توانید با فعال کردن گزینه Show Hidden Files (dotfiles) فایل‌های مخفی را نمایش دهید.
  • اگر یک فایل متنی مانند HTML، PHP یا Plain Text را در cPanel باز کنیم، یک کادر محاوره ای برای تأیید encoding کاراکتر فایل ظاهر می شود. این کار برای اطمینان از سازگاری هنگام ویرایش فایل انجام می شود.

برای غیرفعال کردن این ویژگی، کافی است گزینه غیرفعال کردن پنجره تأیید رمزگذاری کاراکتر را انتخاب کنید.

آموزش کار با فایل منیجر سی پنل

ایجاد یک فایل

برای ایجاد یک فایل جدید، به دایرکتوری که می‌خواهید فایل در آن قرار گیرد بروید. در مرحله بعد از داشبورد روی “new file” کلیک کنید. یک اعلان ظاهر می‌شود که نام فایل را می‌خواهد.

نام مورد نظر را به همراه پسوند فایل وارد کرده و مسیری که فایل باید در آن ایجاد شود را مشخص کنید. سپس بر روی “Create New File” کلیک کنید تا فایل جدید ایجاد شود.

ایجاد یک پوشه

برای ایجاد یک پوشه جدید، مراحل زیر را انجام دهید:

1. به دایرکتوری که می‌خواهید پوشه را در آن ایجاد کنید بروید.
2. داشبورد را باز کنید و “new folder” را انتخاب کنید.
3. پیامی ظاهر می‌شود که نام پوشه جدید را از شما می‌خواهد.
4. نام پوشه مورد نظر خود را وارد کنید.
5. روی «create new folder» کلیک کنید.
6. پوشه جدید شما با موفقیت ایجاد می شود.

کپی کردن فایل یا فولدر

برای کپی کردن یک فایل یا پوشه، می‌توانید یک یا چند پوشه را کپی کنید. برای کپی کردن یک فایل یا پوشه، کافی است آن را با یک کلیک ماوس انتخاب کرده و روی گزینه “copy” کلیک کنید.

سپس از شما خواسته می‌شود که مسیر فایل مورد نظر را که می‌خواهید فایل یا پوشه در آن کپی شود وارد کنید. مسیر را متناسب با آن وارد کنید و روی دکمه «copy file» کلیک کنید.

برای کپی کردن چندین فایل یا پوشه کافیست کلید ctrl را نگه داشته و روی فایل یا پوشه مورد نظر کلیک کنید. پس از انتخاب آنها بر روی گزینه copy کلیک کنید. مقصد مورد نظر را مشخص کرده و روی دکمه «copy file» کلیک کنید تا فرآیند کپی آغاز شود.

جابجایی فایل یا فولدر

برای جابه‌جایی فایل‌ها یا پوشه‌ها، می‌توانید یک مورد یا چند مورد را جابجا کنید. برای یک فایل یا پوشه، کافی است یک بار روی آن کلیک کنید و گزینه “Move” را انتخاب کنید. از شما خواسته می‌شود که مسیر فایل مورد نظر را در جایی که می‌خواهید مورد را جابجا کنید، ارائه دهید. مسیر را متناسب با آن وارد کنید و روی “move file” کلیک کنید.

برای جابجایی چندین فایل یا پوشه، کلید ctrl را نگه داشته و روی هر پوشه یا فایل مورد نظرتان یکبار کلیک کنید تا هایلایت شوند. سپس بر روی “move” کلیک کنید. مقصد مورد نظر را وارد کرده و روی دکمه “move file” کلیک کنید تا همه فایلهای انتخاب شده به طور همزمان جابجا شوند.

آپلود فایل

برای آپلود یک فایل از رابط مدیریت فایل سی پنل، به دایرکتوری مورد نظر بروید و سپس بر روی گزینه upload کلیک کنید. پنجره زیر را خواهید دید.

آموزش کار با file manager در سی پنل
آموزش کار با file manager در سی پنل

شما این امکان را دارید که فایل را برای آپلود بکشید و رها کنید یا با کلیک بر روی دکمه Select File آن را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید مدیریت فایل‌ها به‌طور خودکار فایل‌هایی با همین نام را بازنویسی کند، می‌توانید تیک Overwrite existing files را علامت بزنید.

دانلود فایل

برای دانلود یک فایل از فایل منیجر سی پنل، کافیست فایل یا چند فایل را با کلیک بر روی نام آنها انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه download کلیک کنید تا فرآیند دانلود آغاز شود.

حذف فایل یا فولدر

برای حذف یک یا چند فایل یا پوشه، کافی است آنها را با یک کلیک ماوس انتخاب کرده و بر روی دکمه Delete کلیک کنید.

پیامی دریافت خواهید کرد که از شما می پرسد آیا می خواهید فایل ها را به سطل زباله ارسال کنید. اگر می‌خواهید فایل‌ها را برای همیشه حذف کنید، کادر “skip to trash” را انتخاب کنید. اگر کادر انتخاب انتخاب نشود، فایل‌ها به پوشه سطل زباله منتقل می‌شوند، جایی که می‌توانید بعداً آنها را بازیابی کنید.

تغییر نام فایل یا پوشه

برای تغییر نام یک فایل یا پوشه کافی است یک بار بر روی آن کلیک کرده و گزینه “Rename” را انتخاب کنید. اعلانی ظاهر می‌شود که نام جدید را می خواهد. نام مورد نظر را وارد کرده و روی دکمه “rename file” کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

همچنین می‌توانید روی نام فایل یا پوشه دوبار کلیک کنید تا نام آن را تغییر دهید.

ویرایشگر متنی

برای ویرایش یک فایل متنی با استفاده از یک ویرایشگر متن ، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. فایل مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی دکمه Edit کلیک کنید.

2. یک درخواست ظاهر میشود که به شما امکان می دهد در صورت فعال بودن encoding فایل را بررسی کنید. برای شروع ویرایش فایل بر روی Edit در اعلان کلیک کنید.

3. ویرایشگر متن در یک برگه جدید باز می شود و به شما امکان می دهد ویرایش مورد نظر خود را در فایل اعمال کنید.

4. در صورت تمایل می‌توانید از این برگه به ​​ویرایشگر کد سوئیچ کنید.

5. پس از اتمام ویرایش، روی Save کلیک کنید تا تغییرات ایجاد شده در فایل ذخیره شود.

ویرایشگر کد

ویرایشگر کد فرآیند ویرایش فایل های حاوی کد را با تشخیص رنگ برای کدهای مختلف ساده می‌کند و در نتیجه ویرایش آنها را تسهیل می کند.

خارج کردن فایل از حالت فشرده

برای استخراج فایل فشرده، فایلی را که می خواهید استخراج کنید انتخاب کنید و روی دکمه Extract کلیک کنید. از شما خواسته می شود که مسیر استخراج را وارد کنید. اگر مسیری را وارد کنید که وجود ندارد، فایل منیجر سی پنل دایرکتوری را ایجاد کرده و فایل را در آن استخراج می کند.

توجه داشته باشید که فایل منیجر سی پنل فقط می‌تواند فایل‌هایی را با فرمت Zip، GZip و BZip2 استخراج کند.

فشرده سازی فایل یا پوشه

برای فشرده سازی یک پوشه یا چند فایل، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. فایل های مورد نظر را انتخاب کنید.

2. بر روی گزینه “Compress” کلیک کنید.

3. یک اعلان ظاهر می‌شود که روش های فشرده سازی مختلفی مانند Zip، Gzip، یا Bzip2 را ارائه می دهد.

4. روش فشرده سازی ترجیحی خود را انتخاب کنید.

5. هنگامی که از شما خواسته شد نام فایل مناسبی را وارد کنید و سپس روی “Compress File(s)” کلیک کنید.

6. پس از اتمام فشرده سازی، فایل فشرده به دست آمده برای شما نمایش داده می شود.

مشاهده فایل

با انتخاب این گزینه در سی پنل به راحتی می‌توانید محتوای انواع فایل‌های شناخته شده را مشاهده کنید. به سادگی فایل مورد نظر را انتخاب کرده و روی “view” کلیک کنید. یک برگه جدید باز می شود که محتوای فایل را برای شما نمایش می دهد.

جمع بندی

در این آموزش کار با file manager سی پنل، کاربران می‌توانند با قابلیت‌های مدیریت فایل ارائه شده توسط سی پنل، آشنا شوید. در این آموزش نحوه دسترسی به مدیریت فایل، پیمایش در فهرست‌ها، ایجاد و حذف فایل‌ها و پوشه‌ها، آپلود و دانلود فایل‌ها را توضیح دادیم.

همچنین اطلاعات مفیدی در مورد نحوه فشرده سازی و استخراج فایل ها، استفاده از عملکرد جستجو و کار با تصاویر بیان شد. با کمک این آموزش، شما می توانند فایل ها و دایرکتوری های وب سایت خود را با استفاده از مدیریت فایل سی پنل به آسانی مدیریت کنید

سوالات متداول

– چگونه می‌توانم به فایل منیجر سی پنلدسترسی پیدا کنم؟
پاسخ: برای دسترسی به فایل منیجر سی پنل ، ابتدا وارد حساب کاربری سی پنل خود شوید. سپس در قسمت “Files”، بر روی “File Manager” کلیک کنید تا به فایل منیجر cPanel دسترسی پیدا کنید.

– چگونه می‌توانم یک فایل به فایل منیجر سی پنل اضافه کنم؟
پاسخ: برای اضافه کردن یک فایل به فایل منیجر cPanel، ابتدا وارد فولدر مورد نظر خود شوید. سپس بر روی دکمه “Upload” کلیک کنید و فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید. در نهایت، بر روی دکمه “Upload” کلیک کنید تا فایل مورد نظرتان به فایل منیجر سی پنل اضافه شود.

– چگونه می‌توانم یک فایل از فایل منیجر سی پنل حذف کنم؟
پاسخ: برای حذف یک فایل از فایل منیجر cPanel، ابتدا وارد فولدر مورد نظر خود شوید. سپس بر روی فایل مورد نظر خود کلیک راست کنید و گزینه “Delete” را انتخاب کنید. سپس، حذف فایل را تایید کنید تا فایل از فایل منیجر cPanel حذف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا