cPanel

نحوه بررسی میزان Resource Usage در سی پنل

میزبانی وب سایت خود را به عنوان افتتاح یک فروشگاه در یک بازار دیجیتال شلوغ در نظر بگیرید. درست همانطور که یک فروشگاه فیزیکی برای اجرای روان و جذب مشتری نیاز به فضا، خدمات و سازمان دارد، حضور آنلاین شما نیز نیازمند منابعی در دنیای مجازی است. در این مطلب به نحوه بررسی میزان Resource Usage در سی پنل می‌پردازیم.

نحوه بررسی میزان Resource Usage در سی پنل
نحوه بررسی میزان Resource Usage در سی پنل

این منابع، مانند قدرت پردازش، حافظه و اتصالات، برای عملکرد صحیح وب سایت شما و تعامل با بازدیدکنندگان ضروری هستند. در یک محیط وب سرور اشتراکی، مهم است که از این منابع عاقلانه استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که سایت شما بدون تأثیر منفی بر دیگران کارآمد عمل می‌کند.

درک و تعیین محدودیت در استفاده از منابع، مانند CPU، حافظه، فرآیندها، جریان داده ها، و اقدامات ذخیره سازی، برای همزیستی هماهنگ در سرور بسیار مهم است. CloudLinux، سیستم عاملی که ما برای میزبانی اشتراکی استفاده می‌کنیم، توزیع عادلانه منابع را بین کاربران در سرورهایمان تضمین می‌کند، شبیه به تقسیم یک کیک به طور مساوی بین دوستان.

تخصیص منابع شما به پلن میزبانی شما بستگی دارد، به طوری که هر پلن دارای سطح منبع توصیه شده خود است. اگر از منابع اختصاص داده شده خود فراتر بروید، CloudLinux فرآیندهای شما را کند می‌کند تا از دسترسی منصفانه برای همه کاربران اطمینان حاصل کند.


درک محدودیت های استفاده از منابع

محدودیت CPU به شما امکان می‌دهد حداکثر تعداد هسته های CPU را تنظیم کنید که می‌توان از آنها استفاده کرد.

محدودیت حافظه میزان RAM مورد استفاده برنامه های در حال اجرا در وب سایت شما را نشان می‌دهد.

محدودیت فرآیندهای ورودی (EP) تعداد اقدامات همزمان، مانند بازدید از وب سایت، اجرای اسکریپت یا کارهای برنامه ریزی شده را کنترل می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که محدودیت فرآیندهای ورود مستقیماً با تعداد بازدیدکنندگانی که وب سایت شما می‌تواند به طور همزمان مدیریت کند، ارتباط ندارد. در عوض، تعداد اقداماتی را که می‌توانند به طور همزمان برای حفظ کارایی عملیاتی انجام دهند، مدیریت می‌کند.

این محدودیت برای محافظت از وب سایت شما از اضافه بار احتمالی است. ترافیک بیش از حد می‌تواند یک وب سایت را کاهش دهد یا از کار بیاندازد، و حملات سایبری مانند حملات DoS می‌تواند با غلبه بر درخواست سرور، این وضعیت را بدتر کند. وقتی به محدودیت CPU رسید، عملکرد وب سایت ممکن است کند شود و با ایجاد اتصالات بیشتر، مشکل را تشدید کند.

برای جلوگیری از این امر، محدودیت فرآیندهای ورودی تعداد اتصالات همزمان مجاز را تنظیم می‌کند. اگر این عدد از آستانه مشخصی فراتر رود، سرور برای جلوگیری از اضافه بار و حفظ عملکرد روان برای همه کاربران، خطای “Resource Limit Reached” را نمایش می‌دهد.

محدودیت NPROC حداکثر تعداد وظایفی را که می‌تواند همزمان در محیط میزبانی شما انجام شود، مانند عملیات فایل یا اجرای برنامه، تعیین می‌کند.

محدودیت IO به عنوان یک محدودیت سرعت برای سرعت انتقال داده در داخل و خارج از فضای ذخیره سازی عمل می‌کند و از قطع یا لغو کارها جلوگیری می‌کند و عملکرد روان را تضمین می‌کند.

محدودیت‌های IOPS فرکانس عملکردهای خواندن و نوشتن را در فضای ذخیره‌سازی کنترل می‌کنند، در صورت تجاوز از حد، وظایف باید منتظر بمانند، شبیه به قانون باز کردن در در یک راهرو شلوغ.

Inode Limits تعداد کل فایل‌ها و پوشه‌های مجاز در فضای ذخیره‌سازی شما را نشان می‌دهد. هر فایل، پوشه یا ایمیل به این محدودیت کمک می‌کند، مانند کتاب های موجود در قفسه ای که در آن هر آیتم به عنوان یک inode شمارش می‌شود، و مدیریت کارآمد منابع را بسیار مهم می‌کند.


نحوه مشاهده تاریخچه استفاده از منابع حساب خود

1) وارد سی پنل سایت خود شوید

2) به قسمت Metrics بروید و روی “Resource Usage” کلیک کنید.

cPanel-Metrics-Resource-Usage
cPanel-Metrics-Resource-Usage

3) وقتی داخل قسمت Resource Usage قرار گرفتید، وضعیت نمایش داده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، روی “Details” کلیک کنید.

پس از انتخاب «Details»، بازه زمانی خاصی را که می‌خواهید مرور کنید انتخاب کنید و سپس «send» را فشار دهید.

اکنون این امکان را دارید که میزان استفاده از منابع حساب میزبانی خود را در سی پنل نظارت کنید.


توصیه های عملی برای مدیریت و کاهش استفاده از منابع

هنگامی که مصرف منابع در حساب میزبانی اشتراکی شما بالا می‌رود، سرعت وب‌سایت کاهش پیدا می‌کند، بر تجربه کاربری تاثیر می‌گذارد و حتی ممکن است در صورت عبور از حد مجاز، به قطعی‌های موقت منجر شود.

در این مقاله، راهکارهای عملی برای مدیریت و کاهش مصرف منابع ارائه شده است:

 • بهینه‌سازی کد وب‌سایت: اطمینان حاصل کنید کد وب‌سایت شما کارآمد است. این شامل بهینه‌سازی فایل‌های CSS، جاوااسکریپت و HTML می‌شود. از ابزارهای موجود برای فشرده‌سازی و ترکیب فایل‌ها در صورت امکان استفاده کنید.
 • استفاده از کش: با پیاده‌سازی استراتژی‌های کش، بار روی سرور خود را کاهش دهید. این بدین معناست که کپی‌هایی از محتوای پر‌بازدید را ذخیره کنید تا نیازی به تولید یا دریافت آن‌ها از پایگاه داده در هر بار بازدید نباشد.
 • بهینه‌سازی تصاویر: فایل‌های تصویری بزرگ می‌توانند به طور قابل توجهی زمان بارگذاری و مصرف منابع را افزایش دهند. از ابزارهای فشرده‌سازی تصاویر بدون افت کیفیت استفاده کنید و بارگذاری تنبل (lazy loading) را برای تصاویر پایین صفحه در نظر بگیرید.
 • محدود کردن افزونه‌ها و ماژول‌ها: هر افزونه یا ماژول به باری که سرور شما باید تحمل کند، اضافه می‌کند. ضرورت هر کدام را ارزیابی کنید و هر آن‌چه ضروری نیست را غیرفعال یا حذف کنید.
 • بهینه‌سازی پایگاه داده: برای بهبود کارایی، به طور منظم پایگاه داده خود را بهینه‌سازی کنید. این می‌تواند شامل پاکسازی داده‌های قدیمی، بهینه‌سازی جداول و استفاده صحیح از ایندکس‌ها باشد.
 • شبکه توزیع محتوا (CDN): از یک CDN برای توزیع محتوای خود استفاده کنید. این کار با ارائه محتوای ثابت (مانند تصاویر، CSS، جاوا اسکریپت) از مکان‌های نزدیک‌تر به بازدیدکنندگان شما، بار روی سرور شما را کاهش می‌دهد.
 • بازنگری در پلن میزبانی: اگر به طور مداوم به محدودیت‌ منابع برخورد می‌کنید، شاید زمان آن رسیده باشد که ارتقای پلن میزبانی خود را در نظر بگیرید. ممکن است به یک پلن با منابع بیشتر یا انتقال به یک سرور مجازی خصوصی (VPS) نیاز داشته باشید.
 • نظارت و تحلیل: شناسایی زمان‌های اوج بازدید و بخش‌هایی از وب‌سایت که بیشترین مصرف منابع را دارند، به شما کمک می‌کند تا بهبودهای هدفمندی انجام دهید.
 • استفاده از بارگذاری تنبل (lazy loading): بارگذاری تنبل را برای تصاویر و ویدیوها اجرا کنید، تا زمانی که آن‌ها در حال نمایش به کاربر نیستند، لود نشوند. این کار می‌تواند به طور قابل توجهی زمان بارگذاری اولیه صفحه را کاهش دهد و منابع را ذخیره کند.

با انجام این مراحل، می‌توانید به عملکرد روان، بهینه و متناسب با محدودیت منابع حساب میزبانی خود برای وب‌سایتتان اطمینان حاصل کنید و در عین حال، تجربه بهتری را برای بازدیدکنندگان خود رقم بزنید و از جریمه‌های احتمالی ناشی از خارج شدن از محدوده منابع تخصیص داده شده، جلوگیری کنید.


جمع بندی

این مقاله نحوه بررسی استفاده از منابع حساب شما در سی پنل را شرح می‌دهد. در این مقاله، “استفاده از منابع” و اهمیت آن توضیح داده شده است.

همچنین، انواع مختلف محدودیت‌های استفاده از منابع، از جمله هسته‌های CPU، حافظه و ذخیره‌سازی، به تفصیل بررسی شده است. این مقاله همچنین توصیه‌هایی برای کاهش استفاده از منابع، مانند بهینه‌سازی کد و استفاده از CDN ارائه می‌دهد.

در اینجا خلاصه ای از نکات کلیدی این مطلب را بیان می‌کنیم:

 • بررسی استفاده از منابع: برای بررسی استفاده از منابع حساب خود، می‌توانید به سی پنل خود وارد شوید، به بخش “Metrics” بروید و روی “Resource Usage” کلیک کنید.
 • کاهش استفاده از منابع: می‌توانید با بهینه سازی کد وب سایت خود، استفاده از کش، بهینه سازی تصاویر، محدود کردن افزونه ها و ماژول ها، بهینه سازی پایگاه داده خود و استفاده از CDN، استفاده از منابع را مدیریت و کاهش دهید.
 • محدودیت های منابع: اگر به طور مداوم به محدودیت های منابع برخورد کنید، ممکن است لازم باشد پلن میزبانی خود را ارتقا دهید.

سوالات متداول

1. چگونه می‌توانم تاریخچه استفاده از منابع حسابم را مشاهده کنم؟

می‌توانید با ورود به سی پنل وب سایت خود، به بخش “Metrics” اسکرول کنید و روی “Resource Usage” کلیک کنید تا تاریخچه استفاده از منابع حساب خود را مشاهده کنید.

2. چه توصیه های عملی برای مدیریت و کاهش استفاده از منابع وجود دارد؟

برخی از توصیه های عملی برای مدیریت و کاهش استفاده از منابع عبارتند از:

 • بهینه سازی کد وب سایت شما
 • استفاده از کش
 • بهینه سازی تصاویر
 • محدود کردن افزونه ها و ماژول ها
 • بهینه سازی پایگاه داده خود
 • استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN)

3. اگر به طور مداوم به محدودیت های منابع برخورد کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر به طور مداوم به محدودیت های منابع برخورد کنید، ممکن است لازم باشد پلن میزبانی خود را ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا