وردپرس

آموزش آپلود فایل ها در وردپرس با فایل زیلا

آپلود فایلها در وردپرس با نرم افزا ftp فایل زیلا

آیا برای استفاده از FTP برای آپلود فایل ها در سایت وردپرس خود به راهنمایی نیاز دارید؟ FTP که به عنوان پروتکل انتقال فایل نیز شناخته می‌شود، روشی سریع و ساده برای انتقال فایل ها از رایانه به وب سایت شما ارائه می‌دهد. این مقاله آموزش آپلود فایل ها در وردپرس با فایل زیلا  را توضیح خواهیم داد.

آموزش آپلود فایل ها در وردپرس با فایل زیلا
آموزش آپلود فایل ها در وردپرس با فایل زیلا

FTP چیست؟

اگر یک وب سایت وردپرسی ایجاد کرده اید، ممکن است با FTP آشنایی داشته باشید و در مورد لزوم استفاده از آن سوال داشته باشید. FTP مخفف File Transfer Protocol است و به عنوان یک روش استاندارد برای انتقال فایل ها از رایانه شما به هاست سایت شما عمل می‌کند.

در اصل، این ابزاری برای مدیریت فایل ها در اینترنت است. برای دسترسی به سرور FTP وب سایت خود، از یک نرم افزار سرویس گیرنده FTP استفاده می‌کنید. پس از اتصال، به فایل های سایت دسترسی پیدا می‌کنید و می‌توانید فایل ها را از رایانه خود آپلود کنید.

ممکن است تعجب کنید که چرا FTP زمانی که می‌توانید بدون آن فایل ها را به سایت خود منتقل کنید ضروری است. به عنوان مثال، می‌توانید فایل های رسانه ای را از طریق ناحیه مدیریت وردپرس خود آپلود کنید و افزونه ها و قالبها را با استفاده از وردپرس نصب کنید.

با این حال از FTP استفاده کرد حتی زمانی که سایت وردپرس شما با مشکلاتی روبرو می‌شود. برای عیب یابی مشکلات وردپرس، می‌توانید به صورت دستی یک افزونه یا فایل تم را با استفاده از FTP آپلود کنید.

انتخاب نرم افزار FTP

برای شروع، باید یک سرویس گیرنده FTP را بر روی رایانه خود دانلود و نصب کنید. سرویس گیرنده FTP یک نرم افزار کاربردی است که اتصال به سایت شما را فراهم می‌کند و انتقال فایل را با استفاده از پروتکل FTP تسهیل می‌کند.

کلاینت FTP زیادی برای انتخاب در دسترس هستند. اگر برای انتخاب یکی از سازگار با رایانه خود به کمک نیاز دارید، برخی از گزینه‌های رایگان محبوب عبارتند از WinSCP برای ویندوز، Cyberduck برای Mac و پلتفرم FileZilla. در این آموزش، ما از فایل زیلا استفاده خواهیم کرد، اما مفاهیم اساسی صرف نظر از نرم افزاری که انتخاب می‌کنید یکسان باقی می‌مانند.

اتصال به وردپرس با استفاده از FTP

برای اطمینان از امنیت فایل های خود، FTP نیاز به استفاده از نام کاربری و رمز عبور دارد. بنابراین، هنگام راه‌اندازی نرم‌افزار FTP، از شما خواسته می‌شود مشخصات ورود به FTP خود را وارد کنید. این اعتبارنامه ورود از طریق ایمیل در هنگام ثبت نام در هاست وردپرس برای شما ایمیل می‌شود.. همچنین، می‌توانید به اطلاعات حساب FTP خود در داشبورد سی پنل حساب میزبانی خود دسترسی داشته باشید.

ftp account
ftp account

در صورتی که نمی‌توانید اطلاعات ورود خود را پیدا کنید، تماس با هاستینگ خود به شما کمک می‌کند اطلاعات لازم را به دست آورید. پس از به دست آوردن اطلاعات ورود به سیستم، فایل زیلا را راه اندازی کنید و به منو بروید تا File » Site Manager را انتخاب کنید.

ftp files manager
ftp files manager

با کلیک بر روی دکمه “New Site” یک پنجره بازشو ظاهر می‌شود که به شما امکان می‌دهد اطلاعات وب سایت خود را وارد کنید. فراموش نکنید که یک عنوان برای وب سایت خود ارائه دهید.

my website
my website

اکنون زمان وارد کردن اطلاعات ورود به سیستمی است که قبلاً کشف کرده بودید. اگر ارائه دهنده هاست شما از آن پشتیبانی می‌کند، SFTP را در بخش پروتکل انتخاب کنید. در غیر این صورت، آن را به عنوان FTP ترک کنید.

از شما خواسته می‌شود که اطلاعات هاست خود را ارائه دهید. معملولاً، منظور نام دامنه شماست، اما گاهی اوقات ممکن است نیاز به اضافه کردن «ftp» داشته باشید.  پس از آن، “Normal” را به عنوان نوع ورود انتخاب کنید و نام کاربری و رمز عبور FTP را وارد کنید.

ftp credentials
ftp credentials

پس از وارد کردن اطلاعات، کافی است روی دکمه Connect کلیک کنید تا ادامه دهید. FileZilla تنظیمات وب سایت شما را برای ورود به سیستم در آینده ذخیره می‌کند و یک اتصال FTP جدید به وب سایت شما برقرار می‌کند. در صورتی که این اتصال اولیه شما از این رایانه باشد، FileZilla ممکن است یک پنجره بازشو Certification نمایش دهد.

ftp unknown certificate
ftp unknown certificate

برای جلوگیری از ظاهر شدن دوباره آن در آینده، مطمئن شوید که گزینه «Always trust certificate for future sessions» را فعال کنید. پس از آن، برای ادامه روی دکمه OK کلیک کنید. FileZilla اکنون تلاش می‌کند تا با استفاده از اعتبارنامه های ارائه شده وارد وب سایت شما شود. پس از اتصال موفقیت آمیز، دو ستون حاوی فایل ها و پوشه ها را مشاهده خواهید کرد.

ftp local and remote
ftp local and remote

در سمت چپ، فایل های محلی ذخیره شده در رایانه خود را خواهید دید. در سمت راست، فایل های Remote در وب سایت شما نمایش داده می‌شود. این ترتیب، انتقال فایل از وب سایت به رایانه و بالعکس امکان پذیر می‌باشد.

آپلود فایل‌ها در وردپرس با استفاده از FTP

برای شروع، ما با یک کار ساده برای آپلود یک فایل آزمایشی در پوشه اصلی وب سایت خود شروع می‌کنیم. در ابتدا، باید به پوشه خاصی در ستون سمت چپ بروید که فایل آزمایشی را در فایل های محلی شما نگهداری می‌کند.

مطلب مرتبط: آموزش اتصال به FTP

پس از آن، مطمئن شوید که پوشه مورد نظری که می‌خواهید در آن آپلود کنید در ستون Remote site در سمت راست قابل مشاهده باشد. پس از این کار روی فایل مورد نظر کلیک راست کرده و از منو گزینه آپلود را انتخاب کنید.

ftp upload
ftp upload

FileZilla ابزاری قابل اعتماد است که به شما امکان می‌دهد فایل ها را از رایانه خود در سایت وردپرس خود آپلود کنید. این کار تضمین می‌کند که یک کپی از فایل ایجاد شده و فایل اصلی در رایانه شما باقی می‌ماند.

از کشیدن و رها کردن برای آپلود فایل خودداری کنید زیرا ممکن است منجر به اشتباه شود. به عنوان مثال، کشیدن تصادفی فایل به پوشه اشتباه ممکن است منجر به آپلود آن در مکان نادرست وب سایت شما شود.

این کار می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند زیرا وردپرس انتظار دارد فایل ها و پوشه های خاصی در مکان های خاصی قرار داشته باشند. آپلود یک فایل در پوشه اشتباه می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

به عنوان مثال، هنگام آپلود فایل های رسانه ای از طریق FTP، آنها باید در پوشه ای در /wp-content/uploads/ قرار گیرند. قالبها باید در /wp-content/themes/ و افزونه ها در پوشه /wp-content/plugins/ آپلود شوند. برای نشان دادن روند کار، به صورت دستی یک افزونه را در وب سایت وردپرس شما آپلود می‌کنیم.

با دانلود افزونه و خارج کردن آن از حالت فشرده شروع کنید. یک پوشه حاوی افزونه را خواهید دید. مطمئن شوید که این پوشه در ستون سمت چپ کلاینت FTP شما قابل مشاهده است. سپس، به پوشه wp-content/plugins/ در ستون Remote بروید. در نهایت، پوشه افزونه را از رایانه خود در وب سایت خود آپلود کنید.

ftp plugins
ftp plugins

بارگذاری افزونه بیشتر از فایل آزمایشی ما طول می‌کشد. پس از اتمام آپلود، باید به صفحه افزونه ها در قسمت مدیریت وردپرس خود مراجعه کنید تا افزونه را فعال کنید.

فعال کردن افزونه وردپرس
فعال کردن افزونه وردپرس

برای آپلود یک قالب پریمیوم، این مراحل را دنبال کنید:

1. با دانلود و باز کردن پوشه قالب در رایانه خود شروع کنید.
2. سپس به پوشه /wp-content/themes/ سایت خود بروید.
3. پوشه قالب زیپ نشده را در این مکان آپلود کنید.

دانلود فایل ها از وردپرس با استفاده از FTP

FTP را می‌توان نه تنها برای انتقال فایل ها از رایانه شما به وب سایت وردپرس، بلکه برای بازیابی فایل ها برای اهداف ویرایش نیز مورد استفاده قرار داد.

برای دانلود فایل کافیست در ستون Remote site روی فایل مورد نظر کلیک راست کرده و از منو گزینه “Download” را انتخاب کنید. سپس فایل به پوشه ای که در حال حاضر در ستون Local سمت چپ مشاهده می‌کنید، منتقل می‌شود.

فعال کردن افزونه وردپرس
فعال کردن افزونه وردپرس

علاوه بر این، FTP می‌تواند برای پشتیبان گیری از فایل وردپرس استفاده شود. فقط تمام فایل ها و پوشه ها را انتخاب کرده و در رایانه خود ذخیره کنید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این روش یک نسخه پشتیبان جامع از سایت وردپرس شما ارائه نمی‌دهد، زیرا محتوای شما در یک پایگاه داده ذخیره می‌شود، نه فایل های دانلود شده.

اگر می‌خواهید از محتوای خود نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید، می‌توانید یک نسخه پشتیبان دستی از پایگاه داده وردپرس خود ایجاد کنید. امیدواریم این آموزش به شما در کسب دانش استفاده از FTP برای آپلود فایل ها در وب سایت وردپرسی خود کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا