دامنه

تفاوت دامین با هاست چیست؟

در دنیای اینترنت، دامین و هاست دو مفهوم مهم هستند که برای ایجاد یک وبسایت یا بلاگ ضروری هستند. اما ممکن است برای برخی افراد این دو مفهوم با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. بنابراین، در این مقاله قصد داریم به تفاوت دامین با هاست پرداخته و شما را با این دو مفهوم آشنا کنیم.

اولا، دامین یک آدرس یا نشانی منحصر به فرد برای وبسایت یا بلاگ شما است که توسط سازمان مربوطه (معمولا ICANN) ثبت می شود. به عنوان مثال، “google.com” و “yahoo.com” دو نمونه از دامین ها هستند. دامین ها به صورت حروف، اعداد و علامت “-” تعریف می شوند و توسط سایت دهنده خدمات دامین ثبت می شوند.

در مقابل، هاست یا میزبانی وب، یک سرویس است که به شما اجازه می دهد فایل ها، تصاویر و دیگر محتویات وبسایت خود را در اینترنت ذخیره و دسترسی به آنها را فراهم کنید. در واقع، هاست یک فضای ذخیره سازی مجازی برای وبسایت یا بلاگ شما فراهم می کند که از آن برای نگهداری محتوا و اطلاعات وبسایت خود استفاده می کنید.

در نهایت، تفاوت اصلی بین دامین و هاست این است که دامین یک آدرس منحصر به فرد برای وبسایت شما است، در حالی که هاست یک فضای ذخیره سازی برای اطلاعات و محتوای وبسایت شما فراهم می کند. به طور خلاصه، دامین شناسایی مکان وبسایت شما را انجام می دهد و هاست ذخیره سازی و اجرای وبسایت شما را فراهم می کند.

تفاوت هاست با دامین
تفاوت هاست با دامین

تفاوت دامین با هاست چیست؟

نام دامنه به عنوان آدرس وب سایت عمل می کند که کاربران برای دسترسی به وب سایتی مانند google.com در مرورگر خود تایپ می کنند. از طرف دیگر میزبانی وب مکانی است که فایل ها و داده های یک وب سایت در آن ذخیره می شود.

برای نشان دادن، میزبانی وب را می توان به خانه ای که فایل ها و داده های یک وب سایت در آن قرار دارند تشبیه کرد، در حالی که نام دامنه به عنوان آدرسی عمل می کند که بازدیدکنندگان را به آن خانه خاص هدایت می کند.

با در نظر گرفتن این تمایز، اجازه دهید بیشتر به جزئیات نام دامنه و میزبانی وب بپردازیم.


نام دامنه چیست؟

نام دامنه به عنوان آدرس قابل خواندن توسط انسان برای یک وب سایت در اینترنت عمل می کند. این کار به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی به یک وب سایت خاص بدون نیاز به یادآوری رشته های طولانی اعداد دست پیدا کنند.

درست مانند یک آدرس فیزیکی که به افراد کمک می کند مکان یک خانه را پیدا کنند، یک نام دامنه نیز کاربران را به یک وب سایت خاص در دنیای اینترنت، راهنمایی می‌کند. در اصل، نام دامنه، شناسه کاربر پسندی است که افراد را به مقصد آنلاین مورد نظر هدایت می کند.

نام دامنه یک وب سایت حاوی کلمات یک آدرس وب سایت کاربر پسند است که به راحتی قابل یادآوری است.

دیگر زمان تایپ یک سری اعداد برای بازدید از یک وب سایت گذشته است. اکنون، می‌توانید به سادگی یک نام دامنه با فراخوان آسان مانند parsvds.com را وارد کنید.

دامین چیست
دامین چیست

هاست چیست؟

هاست (میزبانی وب) مکانی آنلاین است که تمام فایل های سایت شما در آن ذخیره می‌شود. این به عنوان خانه دیجیتالی برای سایت شما عمل می‌کند و مکانی را برای وجود و دسترسی کاربران اینترنت به آن فراهم می‌کند.

یک قیاس برای درک میزبانی وب این است که نام دامنه مانند آدرس یک خانه است، در حالی که میزبانی وب خانه فیزیکی است که آدرس به آن منتهی می‌شود.

هر وب سایتی در اینترنت برای دسترسی به کاربران نیاز به میزبانی وب دارد. هنگامی که شخصی نام دامنه شما را تایپ می‌کند، به آدرس IP سرور میزبانی وب که فایل های وب سایت شما در آن ذخیره می‌شود، ترجمه می‌شود.

این سرور میزبانی که به عنوان رایانه نیز شناخته می‌شود، محتوای وب سایت شما را هنگام بازدید از سایت به مرورگرهای وب ارسال می کند.

شرکتهای هاستینگ (میزبانی وب) در ذخیره و ارائه خدمات هاستینگ به سایتها به طور کارآمد تخصص دارند. آنها منابعی مانند RAM، پهنای باند و CDN را برای افزایش سرعت و عملکرد وب سایت شما فراهم می‌کنند.

هاست چیست؟
هاست چیست؟

رابطه بین نام دامنه و هاست چیست؟

نام های دامنه و میزبانی وب سرویس‌های جداگانه ای هستند که برای ایجاد امکان وجود سایتها با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در اصل، یک سیستم نام دامنه به عنوان یک دایرکتوری بزرگ عمل می‌کند که به طور منظم نگهداری می‌شود. هر نام دامنه‌ای که ثبت می‌شود مربوط به آدرس سرویس میزبانی وب است که داده‌های وب سایت را در خود جای داده است.

در حالی که برخی از ثبت کنندگان دامنه ممکن است میزبانی موقت برای دامنه ها ارائه دهند، این هنوز یک وب سایت کاربردی نیست.

در صورت عدم وجود نام دامنه، افراد نمی‌توانند وب سایت شما را پیدا کنند و بدون میزبانی وب، ایجاد یک وب سایت غیرممکن خواهد بود


آیا دامنه و هاست موجودیت جداگانه ای دارند؟

تفاوت دامین با هاست در عملکرد آنها نهفته است. نام دامنه به عنوان راهنمای کاربران برای مکان‌یابی وب‌سایت شما عمل می‌کند، در حالی که میزبانی وب به عنوان محل اقامت واقعی سایت شما عمل می‌کند.

اگرچه نام دامنه و هاست به یکدیگر متصل هستند، ولی با همدیگر متفاوت هستند. بنابراین، وقتی نوبت به ساختن سایت می رسد، به دامنه نیاز دارید یا به هاست؟


برای ساخت سایت به دامنه نیاز دارید یا به هاست؟

به زبان ساده، برای ساخت یک سایت، به نام دامنه و هاست نیاز دارید. نام دامنه آدرس وب سایت منحصر به فرد را به شما می دهد، در حالی که هاست فایلهای سایت شما را ذخیره می‌کند. شما می‌توانید هر دو را از یک شرکت یا جداگانه خریداری کنید


آیا خرید دامنه و هاست با هم ضروری است یا می توان آنها را جداگانه خریداری کرد؟

امکان خرید نام دامنه و هاست از شرکت‌های مختلف وجود دارد، اما در این سناریو، باید تنظیمات دامنه خود را طوری تنظیم کنید که با تغییر تنظیمات، DNS به هاست شما مسیردهی شود. یعنی dns هاست را روی تنظیمات دامین اعمال کنید.

اگر هر دو سرویس را از یک شرکت خریداری کنید، نیازی به تغییر تنظیمات دامنه خود نخواهید داشت. علاوه بر این، مدیریت و تمدید هر دو سرویس زمانی راحت‌تر است که از طریق یک پلتفرم انجام شود.


آیا امکان انتقال نام دامنه من به شرکت دیگری وجود دارد؟

بله امکان دارد. هنگامی که یک نام دامنه را ثبت می کنید، حق مالکیت آن را دارید و می‌توانید آن را به هر شرکتی که انتخاب می‌کنید منتقل کنید.

به عنوان مثال، اگر نام دامنه خود را از Domain.com و هاست خود را از Bluehost خریداری کرده اید، اما اکنون می خواهید نام دامنه خود را برای مدیریت و تمدید آسان تر به پارس وی دی اس منتقل کنید، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. هر دو شرکت دارای تیم های پشتیبانی مشتری و دستورالعمل های دقیق برای کمک به انتقال نام دامنه خود هستند.

ذکر این نکته ضروری است که توصیه می‌شود قبل از شروع انتقال حداقل 45 روز پس از ثبت یا تمدید نام دامنه منتظر بمانید.

ICANN به تمدید یک ساله در هنگام شروع انتقال نیاز دارد، بنابراین انتقال نام دامنه قبل از این دوره می تواند منجر به از دست رفتن هزینه تمدید آن سال شود.


جمع بندی

در این مقاله، ما تفاوت بین دامنه و هاست وب را توضیح دادیم. دامنه نام آدرس وب سایت شما است که انسانها می توانند از آن برای دسترسی به سایت شما استفاده کنند،

در حالی که هاست فضایی است که فایلهای وب سایت شما در آنجا ذخیره می‌شوند و این امکان را به شما می‌دهد تا سایت شما در اینترنت قابل دسترس باشد

به عبارت دیگر، دامنه نام آدرس وب سایت شما است و هاست وب فضایی است که فایلهای سایت شما در آن ذخیره می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا