وردپرس

رفع خطای Sorry, You Are Not Allowed to Access This Page وردپرس

رفع خطای Sorry, You Are Not Allowed to Access This Page (متاسفم شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید.) این خطا هنگام ورود به صفحه پیشخوان وردپرس دیده می‌شود، اگر هنگام ورود به پیشخوان وردپرس با پیامی مبنی بر «متأسفیم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» مواجه شدید، از خود می‌پرسید علت بروز این خطا چیست؟ و چگونه برطرف می‌شود؟

رفع خطای Sorry, You Are Not Allowed to Access This Page
رفع خطای Sorry, You Are Not Allowed to Access This Page

خوشبختانه راه حل‌های مختلفی برای رفع این خطا وجود دارد، با کمک این آموزش می‌توانید در کمترین زمان مشکل را حل کنید و وارد پیشخوان وردپرس شوید؛ در این مطلب، خطای «Sorry, You Are Not Allowed to Access This Page» و عواملی که باعث ایجاد آن می‌شود را بررسی می‌کنیم، سپس راه‌حل‌های مناسبی برای برطرف کردن آن ارائه خواهیم داد.

رفع خطای «Sorry, You Are Not Allowed to Access This Page»

بروز این خطا در وردپرس به معنای یک اشکال امنیتی است، با مشاهده این پیام بدین معنی است که دسترسی وجود دارد و دسترسی شما به یک بخش خاص مسدود شده است، این مشکل زمانی به وجود می‌آید که برای ورود به بخش خاصی از سایت نیاز به مجوز ورود داشته باشید.

اما معمولاً افراد برای بر طرف کردن این مشکل به دنبال به‌روز رسانی قالب، افزونه و یا هسته وردپرس هستند، در حالی که دلایل مختلف مانند عدم شناسایی شما به عنوان ادمین، عدم تطابق اطلاعات در دیتابیس و وجود مشکل در افزونه ها باعث به وجود آمدن این خطا می‌شود.

 • استفاده از پروتکل انتقال فایل (FTP) یا phpMyAdmin

یکی از دلایل بروز این خطا عدم وجود اطلاعات درست در فایل wp-config.php یا سایتی است که نسخه قدیمی PHP را اجرا می‌کند، مشکل هر چه که باشد، این خطا ممکن است مانع از دسترسی شما به کل داشبورد یا فقط بخشی از آن شود.

از آنجایی که این احتمال وجود دارد که نتوانید از طریق داشبورد به تنظیمات کلیدی دسترسی پیدا کنید، برای حل این مشکل باید از پروتکل انتقال فایل (FTP) یا phpMyAdmin استفاده کنید، قبل از اینکه وارد فرآیند عیب‌یابی شوید، مطمئن شوید که از سایت خود نسخه بکاپ تهیه کرده‌اید.

با اینکه تشخیص دلیل اصلی این خطا کمی سخت است اما راه‌حل‌های زیادی برای حل آن وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را آزمایش کنید.

11 راه حل رفع خطای عدم دسترسی در وردپرس

ممکن است شما هم به فکر رفع خطای «متاسفیم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» هستند باشید، ما در این بخش 11 راه حل برای موقعیت‌های مختلف ارائه داده‌ایم:

1- بازگرداندن نسخه قبلی سایت

ساده ترین و سریع ترین راه برای بازگشت به داشبورد وردپرس، بازگردانی سایت به نسخه قبلی است، آخرین تغییرات، مانند به‌روزرسانی، ممکن است دلیل خطایی باشد که می‌بینید، با لغو آخرین تغییر، می توانید دوباره به سایت دسترسی پیدا کنید.

بازگرداندن نسخه قبلی سایت
بازگرداندن نسخه قبلی سایت

می‌توانید یک نسخه بکاپ از وردپرس در حساب میزبانی خود را با یک کلیک بازیابی کنید:

یکی از مهم‌ترین معایب این کار از دست دادن آخرین تغییراتی است که بر روی سایت اعمال کرده‌اید و باید راهی برای رفع مشکل بدون ایجاد مجدد همان خطا پیدا کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از هاست وردپرس پارس وی دی اس که با منابع اختصاصی و کیفیت بالا ارائه می‌شود استفاده نمایید.

به همین دلیل، ممکن است بخواهید به جای آن، نسخه بکاپ خود را در یک سایت آزمایشی بازیابی کنید، سپس می‌توانید روش‌های مختلف را آزمایش کنید تا مشخص شود چه چیزی باعث بروز این مشکل شده است، پس از کشف ریشه مشکل، می‌توانید این تغییر دردسرساز را لغو کنید تا دوباره به سایت خود دسترسی پیدا کنید.

2- همه پلاگین های خود را غیرفعال کنید

یک تغییر خاص که ممکن است باعث پیام «متأسفیم، شما مجاز به دسترسی به این صفحه نیستید» در سایت شما باشد، اضافه شدن یا آپدیت اخیر یک افزونه است، اگر حدس می‌زنید این خطا به دلیل آپدیت پلاگین است، بهترین کار این است که پلاگین‌های خود را یکی یکی غیرفعال کنید.

در صورتی که یک افزونه را غیرفعال کنید و پیام از بین برود، منشا مشکل را پیدا کرده اید. سپس می‌توانید مشکل افزونه را بررسی کنید.

غیرفعال کردن پلاگینها
غیرفعال کردن پلاگینها

البته، اگر به طور کامل داشبورد قفل شده باشد، این روند کمی مشکل می‌شود، شما باید با استفاده از SFTP از طریق کلاینتی مانند FileZilla به سایت خود دسترسی داشته باشید، هنگامی که این کار را انجام دادید، به wp-content بروید و افزونه‌های برچسب‌دار زیر را پیدا کنید:

وارد این پوشه شوید و سپس نام افزونه اخیراً اضافه شده خود را به “plugin-name_old” تغییر دهید، به سایت برگردید و بررسی کنید که آیا خطا برطرف شده است یا خیر؟ اگر نه، نام افزونه را دوباره تغییر دهید و این روند را با افزونه بعدی تکرار کنید.

3- یک قالب پیش فرض را فعال کنید.

یکی دیگر از دلایل احتمالی نمایش این خطا این است که شما اخیراً یک قالب را به‌روزرسانی و یا قالب جدیدی را نصب کرده اید، بهترین گزینه برای حل این مشکل این است که یک قالب پیش فرض وردپرس مانند Twenty Twenty یا Twenty Nineteen را فعال کنید.

برای انجام این کار بدون دسترسی به داشبورد مدیریت، باید دوباره از FTP استفاده کنید، با FileZilla به سرور خود متصل شوید و سپس به پوشه wp-content > themes بروید:

غیرفعال کردن قالبها با ftp

بقیه مراحل تقریباً مشابه همان چیزی است که در بالا برای غیرفعال کردن افزونه‌های سایت توضیح داده شد.

نام پوشه قالب فعال خود را تغییر دهید و سپس به سایت بازگردید و وارد شوید، باید اعلانی ببینید که به شما می‌گوید قالب فعلی خراب است و یک قالب پیش فرض دوباره فعال شده است.

سپس می‌توانید قالب سایت را مورد بررسی قرار بدهید تا مشکل را پیدا کنید، سایت شما حداقل باید در دسترس باشد.

4- اطمینان از نقش کاربری ادمین

احتمال دیگر این است که نقش کاربری شما تغییر کرده باشد و دیگر به عنوان Administrator تعریف نشده باشید، این یک مشکل رایج در نصب چند سایت است، برای تعیین اینکه آیا این مورد است، باید به phpMyAdmin دسترسی داشته باشید و جدول wp_users را جستجو کنید:

جدول کاربران وردپرس
جدول کاربران وردپرس

نام کاربری خود را پیدا کنید و ID خود را یادداشت کنید. سپس، به جدول wp_usermeta بروید و ردیف wp_capabilties را پیدا کنید:

wp_usermeta table در phpMyAdmin
wp_usermeta table در phpMyAdmin

اگر دسترسی Administrator دارید، meta_value در این ردیف به صورت زیر خواهد بود:

a:1:{s:13:"administrator";s:1:"1";}

اگر جدول wp_usermeta شما چیز دیگری می‌گوید، می‌توانید روی Edit کلیک کرده و آن را تغییر دهید، همچنین می‌توانید یک حساب کاربری کاملاً جدید از phpMyAdmin ایجاد کنید، برای طی کردن این مسیر، به جدول wp_users برگردید و روی تب Insert در بالای جدول کلیک کنید:

تغییر اطلاعات کاربر در جدول wp_users
تغییر اطلاعات کاربر در جدول wp_users

سپس، فیلدها را با اطلاعات کاربری جدید خود پر کنید. پس از اتمام کار، روی دکمه Go کلیک کنید و کاربر جدید شما باید در جدول ظاهر شود. در مرحله بعد، باید شناسه این حساب را یادداشت کنید و به جدول wp_usermeta برگردید.

دوباره بر روی Insert کلیک کنید و فیلدهای حاصل را با اطلاعات زیر پر کنید:

 • Unmeta_id: این قسمت را خالی بگذارید. به طور خودکار برای شما پر می‌شود.
 • User_id: از شناسه جدول WP Users استفاده کنید.
 • Meta_key: این مقدار را به عنوان “wp_capabilities” تنظیم کنید.
 • Meta_value: خط ذکر شده در بالا را اضافه کنید.

اکنون باید بتوانید از اعتبارنامه‌های جدید برای ورود به داشبورد وردپرس استفاده کنید، حساب قدیمی خود را حذف کنید یا نقش کاربری آن را از داشبورد وردپرس به Administrator تغییر دهید و به جای آن، حساب جدید را حذف کنید.

5- گزارش خطای وردپرس را بررسی کنید تا علت مشکل مشخص شود

یک راه هوشمندانه برای ساده‌سازی عیب‌یابی هر مشکلی در سایت، بررسی گزارش خطای سرور است، اینکار ممکن است نشان دهنده مشکلات سازگاری افزونه یا قالب، خطاهای پایگاه داده یا مشکلات فایل‌های سایت شما باشد که باعث می شود پیام «متأسفیم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» را نشان دهد.

6- بررسی صحیح بودن پیشوند پایگاه داده

هر پایگاه داده MySQL یک پیشوند دارد، اگر این فایل فهرست شده در فایلهای سایت شما با فایلهای فهرست شده در phpMyAdmin مطابقت ندارد، ممکن است پیام «متأسفیم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» را مشاهده کنید.

همانطور که در راه حل های قبلی توضیح دادیم میتوانید این کار را از طریق SFTP انجام دهید. هنگامی که فایل wp-config.php را باز کردید، باید به دنبال پیشوند پایگاه داده خود بگردید (پیش فرض “wp_” است):

پیشوند دیتابیس
پیشوند دیتابیس

سپس وارد phpMyAdmin شوید و به پیشوندهای جداول پایگاه داده خود نگاه کنید. آنها باید با موارد ذکر شده در فایل wp-config.php مطابقت داشته باشند، مانند تصویر زیر:

بررسی پیشوند دیتابیس
بررسی پیشوند دیتابیس

اگر با پیشوند فایل wp-config.php مطابقت ندارند، باید آن را ویرایش کنید.

7- تغییرات فایل wp-config.php

در یک یادداشت مشابه، شما باید به دنبال هرگونه تغییر در فایل پیکربندی وردپرس باشید، این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که مدت کوتاهی قبل از دریافت پیام «متأسفیم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» این فایل را ویرایش می‌کردید یا اگر شک دارید که سایت وردپرس شما هک شده است.

می‌توانید با استفاده از SFTP به فایل wp-config.php خود دسترسی داشته باشید و به دنبال هر چیزی که به نظر اشتباه می‌رسد بگردید، با این حال، اگر نوعی نظارت بر یکپارچگی فایل یا ویژگی تشخیص تغییر را داشته باشید، این فرآیند بسیار آسان‌تر است.

8- بروزرسانی نسخه PHP

اگر وردپرس شما نسخه قدیمی PHP را اجرا می‌کند، می‌تواند علت بروز مشکلات باشد. با این اوصاف، حتی اگر ارتقاء PHP این مشکل را برای شما حل نکند، باید امنیت و عملکرد کلی سایت شما را بهبود بخشد.

قبل از شروع فرآیند ارتقا، یک نسخه پشتیبان از سایت خود ایجاد کنید. حتی اگر خارج از بخش مدیریت خود قفل شده باشید، هنگامی که نسخه بکاپ خود را ذخیره کردید، باید تست کنید که آیا حساب شما با آخرین نسخه PHP سازگار است یا خیر؟

اگر با ارائه دهنده دیگری هستید، ممکن است بتوانید فرآیند مشابهی را از طریق کنترل پنل خود دنبال کنید. توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر با میزبان وب خود تماس بگیرید.

9- ارزیابی مجوزهای دسترسی فایل

همچنین ممکن است مجوزهای دسترسی فایل در سایت شما دستکاری شده باشد، در این مورد، وردپرس ممکن است شما را برای مشاهده برخی بخشهای سایت غیرمجاز بداند، حتی اگر هنوز به عنوان مدیر، در وردپرس شناخته شده باشید.

برای بررسی مجوزهای فایل، باید از SFTP برای دسترسی به سرور استفاده کنید. پس از ورود به سیستم، دایرکتوری public_html را وارد کنید و wp-admin ,wp-content و wp-includes را انتخاب کنید. روی این پوشه‌ها کلیک راست کرده و File Permissions را انتخاب کنید:

بررسی دسترسی فایل
بررسی دسترسی فایل

در پنجره ایجاد شده، مطمئن شوید که گزینه‌های زیر انتخاب شده‌اند:

 • دسترسی را روی 755 تنظیم کنید.
 • Recurse into subdirectories تیک زده شده باشد.
 • گزینه Apply to directories only تیک زده شده باشد.

وقتی کارتان تمام شد روی OK کلیک کنید. سپس، همه فایل‌های دیگر را در Public_html هایلایت کنید، روی آن‌ها راست کلیک کرده و دوباره File Permissions را انتخاب کنید:

تنظیم صحیح دسترسی فایل

این بار گزینه های موجود در پنجره مجوزها را به صورت زیر تنظیم کنید:

 • دسترسی را روی 644 تنظیم کنید.
 • Recurse into subdirectories تیک زده شده باشد.
 • گزینه Apply to directories only تیک زده شده باشد.

سپس، به سایت برگردید تا ببینید آیا مشکل را حل شده است یا خیر؟ و آیا پیام «متاسفانه، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» از بین رفته است یا خیر؟

10- ایجاد فایل htaccess جدید

اگر هیچ یک از روشهای بالا جواب نداد، ممکن است لازم باشد فایل htaccess. را مجدد ایجاد کنید، برای انجام این کار، FTP را باز کنید و به پوشه public_html بروید، باید فایل htaccess. را در آنجا ببینید، اما اگر نمی‌بینید، نمایش فایل‌های مخفی در FileZilla را فعال کنید.

در مرحله بعد، باید نام فایل htaccess. موجود را تغییر دهید، چیزی که قابل تشخیص است مانند .htaccess_original یا .htaccess_backup ایده آل است، سپس روی فایل راست کلیک کرده و Download را انتخاب کنید، فایل را در یک ویرایشگر متنی باز کنید و محتوای آن را با موارد زیر جایگزین کنید:

#BEGIN WordPress

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteRule ^index\.php$ - [L]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCOnd %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

#END WordPress

نام این فایل را به htaccess. تغییر دهید و آن را در سرور آپلود کنید، اگر این فایل منشاء خطای «متاسفم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» بود، اکنون باید رفع شده باشد.

11- بازیابی سایت وردپرس

در بدترین حالت، ممکن است مشکل نصب وجود داشته باشد، برای رفع آن، باید وردپرس خود را بازنشانی کنید، مهم است که یک نسخه پشتیبان داشته باشید که بتوانید پس از تکمیل این فرآیند آن را بازیابی کنید، زیرا بازنشانی سایت شما باعث می‌شود همه پستها، صفحات و نظرات کاربران را از دست بدهید.

روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، از جمله استفاده از افزونه وردپرس و استفاده از WP-CLI (خط فرمان وردپرس)، بهتر است این روش را به عنوان آخرین راه حل مدنظر داشته باشید تا خطر از دست دادن محتوای سایت خود را نداشته باشید.

خلاصه

دسترسی نداشتن به داشبورد مدیریت در وردپرس، آزار دهنده است، یافتن سریع راه حل مناسب برای خطای «متأسفیم، شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید» هم برای سایت و هم برای آرامش خاطر شما حیاتی است.

در این پست، روشهای مختلفی از علل احتمالی و راه حل های این مشکل را پوشش می‌دهیم که در اینجا آنها را جمع بندی می‌کنیم:

 • نسخه قبلی سایت خود را بازیابی کنید.
 • همه پلاگین‌های سایت را غیر فعال کنید.
 • یک قالب پیش فرض فعال کنید.
 • مطمئن شوید که ادمین هستید.
 • گزارش خطای خود را بررسی کنید تا علت را مشخص کنید.
 • مطمئن شوید که پیشوند دیتابیس سایت درست است.
 • به دنبال تغییرات در فایل wp-config.php باشید.
 • سایت را به آخرین نسخه php ارتقا دهید.
 • مجوزهای دسترسی فایل را بررسی کنید.
 • یک فایل htaccess. جدید ایجاد کنید.
 • سایت وردپرس خود را بازیابی کنید.

منبع: kinsta.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا